Kovács Gyula, a Békéscsaba Energia ESCO Kft. ügyvezetője megkeresésünkre elmondta: a szenzorok percenként mérnek adatokat, amelyeket egy dedikált szerverre továbbítanak.
– A szerverre kerülő adatok elemzéséből a szakemberek hosszú távú következtetéseket vonhatnak le. Amellett, hogy a rögzített adatok tájékoztató jelleggel megismerhetőek, elősegíti a klímapolitika alakítását, ugyanis az adatok szerint módosítani lehet egy-egy környezeti beruházás tervein – jegyezte meg Kovács Gyula.
Az ügyvezető hozzátette: ha egy mérőeszköz elromlik, akkor kicserélik, hogy folyamatos maradjon az adatszolgáltatás, hiszen ezekre az információkra szüksége van a városnak napjainkban, és nagy valószínűséggel a jövőben kellenek majd.
Mint arról korábban beszámoltunk, az önkormányzat a Modern Városok Program segítségével Békéscsabán egy komplex energetikai programot valósít meg, amelynek része a Smart Grid rendszer. Ennek célja a villamosenergia-költségek optimalizálása, a széndioxid-kibocsátás csökkentése és a városi intézmények megújuló energiaforrással történő ellátása.
Kovács Gyula, a Békéscsaba Energia ESCO Kft. ügyvezetője
Smart Grid rendszernek három fő alkotó eleme van, egyrészt a napelem-parkok, amely a napenergiát „fogják be”, másrészt az energiatároló, ahol a fel nem használt villamos-energiát tárolják, harmadrészt pedig a vezérlőközpont, amely egyrészt a termelést, másrészt a rákötött fogyasztók ellátását vezérli és optimalizálja – hangsúlyozta Kovács Gyula.
A projekt részeként naperőmű épült a városi sportcsarnok mellett, amelyhez egy energiatárolót kapcsoltak. Ez a tároló egy vezérlőközpont segítségével látja el a rákötött fogyasztókat. A megtermelt plusz energiát átveszi az áramszolgáltató egy kereskedelmi szerződés alapján. Jelenleg a sportcsarnokot, a vívócsarnokot és egy autóbusztöltőt táplálnak elektromos árammal, a napelem-park segítségével. A jövőben a tervek szerint innen kap energiát a geotermikus hőhasznosító rendszer visszasajtoló kútja, valamint a tervezett új, multifunkciós sportcsarnok és a versenyuszoda is.
A Békéscsaba Energia ESCO Kft. ügyvezetője arról is beszélt, hogy a napelem-park a tavaszi időszakban termeli legjobban az áramot, ugyanis ekkor még nem magas a hőmérséklet, viszont rengeteg a napos órák száma. Kovács Gyula hozzátette: a magas hőmérséklet egy kicsit a hatékonyság ellen hat. Mint megtudtuk, a napelem-park április 4-én érte el a kapacitás maximumát a termelés terén. Nyáron valamelyest romlott a teljesítmény a termelődő hő okán, de ekkor is 90-95 százalékos hatékonysággal működött a napelem-park. Az eddigi tapasztalatok alapján téli időszakban a tavaszi termelés tíz-tizenöt százaléka realizálható majd.