A nemrégiben felépült és működésbe állt Gyulai úti napelem-park mellett találkoztunk Kovács Gyulával, hiszen a tervek szerint valahol ezen a területen épülhet majd meg az a hidrogén-előállító létesítmény, amellyel a város még inkább felkerülhetne az ország energetikai térképére.
Az Energia ESCO Kft. felügyelete alatt üzemel a Smart Grid projekt első fázisa, amely lényegében egy naperőmű, nagy kapacitású energiatárolóval. Ennek segítségével látják el megújuló villamos-energiával a szomszédos városi sportcsarnokot, illetve a vívócsarnokot.
Olyan megoldásban gondolkodnak, amilyen még nincs az országban
Kovács Gyula elmondta, folyamatosan keresik azt a műszaki, technikai megoldást, amely által a rendelkezésre álló energia kiegyenlíthető azért, hogy csúcsidőszakokban is hasznosítható legyen az energia, amikor a megtermelt áramra lokálisan nincsen szükség. Az ilyen, úgymond többlet energiát használnák fel a projektben a hidrogén előállítására. Az ügyvezető kiemelte, hogy mindenképpen egy innovatív ötletben gondolkodtak, olyanban, amilyen egyelőre máshol nincs az országban.
– A megoldás lényege, hogy a napenergiából villamos-energia segítségével egy elektrolizálón keresztül hidrogént lehet előállítani, ezt pedig alacsony nyomású tartályban tároljuk. A hidrogén gázmotorral, energiacellák segítségével visszaalakítható villamos-energiává vagy felhasználható közvetlenül hidrogénként, akár földgáz fogyasztás kiváltására. A tervezett tárolót egyébként 3-4 napnyi folyamatos termeléssel lehetne megtölteni – fogalmazott.
Mivel egyelőre a projekt előkészítési fázisában tartanak, Kovács Gyula szerint nem lehet azt 100 százalékban kijelenteni, hogy csak és kizárólag hidrogén technológiára alapozott létesítmény valósul majd meg. Ami viszont biztos: olyan beruházás jöhet majd létre, amely innovációt hordoz magában.
Légszennyezés-csökkentő projektben is együttműködnek
Nemcsak ezzel az egy elképzeléssel pályázik közösen Nagyvárad és Békéscsaba. A CleanAir légszennyezés-csökkentő projektben négy partner vesz részt: a két városon kívül a Nagyváradi Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem. A projektben a légszennyezettségi adatok kezelését, előrejelzését, valamint ennek csökkentésére biológiai válaszok keresését tűzték ki célul. Ahogy Kovács Gyula fogalmazott, ennek az elképzelésnek több aspektusa is van. A lényeg, hogy megtalálják az adott területen őshonos növényeket, amelyek a lehető legnagyobb mértékben képesek a levegőben lévő szennyeződéseket megkötni, ezáltal pedig megtisztítani a levegőt. Emellett gépi tanulásos algoritmusok alkalmazásával előre tudják majd jelezni a légszennyezettség alakulását.
A másik aspektusa a projektnek az, hogy a városokban a nyári hősziget-hatást hogyan lehet csökkenteni az őshonos növények telepítésével, kellemesebb klímát varázsolva a települések központjában. Ehhez a már meglévő és majd telepíteni kívánt szenzorokkal figyelnék a szakemberek azokat a pontokat, ahol vannak ilyen növények, illetve azokat is, ahol még nincsenek, majd ezen eredményeket össze tudják hasonlítani.
– A harmadik része ennek a projektnek a „sétáló erdők” telepítése. Ez azt jelenti, hogy nagyjából ötszázas nagyságrendben növényekkel teli, fából készült konténereket helyeznénk ki a közterületekre, amelyeknél szintén mérnénk, hogy mi történik a klímával, majd átszállítanánk őket egy másik helyszínre, ahol méréseket végeznénk. Ez tulajdonképpen a legtudományosabb része a projektnek, ebben főleg egyetemi kutatók, biológusok, klímakutatók vennének részt. A nagyváradi partnerek nagyjából ugyanezt végeznék majd, csak nem a szárazföldön, hanem a vízben, hiszen a városon keresztül folyik át a Sebes-Körös – jegyezte meg.
Nyertes pályázat esetén 1-1,2 millió euró érkezhet Békéscsabára
Kovács Gyula hozzátette, hogy mindkét projekt esetében egyenként 2,5 millió euró a teljes költségvetés, ebből 80 százalék az európai uniós támogatás, tizenötszázalékot a két állam fizet, míg a résztvevő önkormányzatoknak 5 százalék önerőt kell biztosítaniuk. Békéscsabára nagyjából 1-1,2 millió euró érkezhet projektenként. A pályázatokat december végéig kell beadni, eredményhirdetés a jövő év közepén várható majd. A kivitelezésre a támogatási szerződés aláírásától számítva 24 hónap áll majd rendelkezésre.