Kékben ragyogott szombat este a békéscsabai városháza. A békési megyeszékhely ugyanis ismét csatlakozott az Autizmus Világnapjához.
Amellett, hogy díszkivilágítást kapott az Ybl Miklós tervezte homlokzat, több mint 80 gitáros látogatott a rendezvényre a megye minden szegletéből azért, hogy magyar dalokat játszanak és együtt énekeljenek a családtagokkal, támogatókkal, segítőkkel. A figyelemfelhívó akció legfőbb célja az volt, hogy az autizmussal élő emberek problémáira, szociális körülményeire világítsanak rá.
Még mindig negatív diszkrimináció éri az autista embereket akár a közigazgatási ügy elintézése vagy egy egészségügyi ellátás igénybevételénél – mondták az autista fiatalokat nevelő szülők, hozzátartozók, vagy segítők.
– Nagyon fontos, ha az emberek a mindennapi életben találkoznak egy autizmussal élő fiatallal, vagy kisgyerekkel, akkor tisztában legyenek vele, hogy milyen nehézségekkel küzdenek és hogyan tudnak nekik segíteni, mik a hiányosságaik, mik a fogyatékosságaik. Egy ilyen rendezvény nagyon jó alkalmat nyújt arra, hogy erre felhívjuk a figyelmet – mondta a főtéren Szabó Mária, aki autista gyermeket nevel.
– Sok minden nehéz, ami egy átlagos embernek magától értetődik. Nagyon sok olyan dolgot kell megtanítanunk a gyermekeinkkel, amelyeket mások születésük óta ösztönösen tudnak és ismernek. Ebben kérjük a segítséget, hogy tudjunk mi is velük együtt teljes életet élni - mondta Kónya János, akinek szintén autizmussal született a fia.
Az autizmussal élők kommunikációs nehézségekkel küzdenek és nehezen tudják kifejezni magukat. Ezért fontos számukra a zene, az éneklés, mert ennek terápiás hatása van és nagy segítség lehet abban, hogy érzelmeiket kifejezzék.
Az AUT-PONT Alapítvány közel 20 éve működik Békéscsabán és mára – az ellátáson túl - szülő tréningeket is szerveznek azért, hogy a hozzátartozók értelmezni tudják a gyermekeik jelzéseit, problémáit és azt is átadják nekik, hogyan tudnak segíteni az autizmussal élő gyermekeiknek.
– A nappali intézmény felnőtt ellátottjai számára munkalehetőséget is biztosítunk. Az alapszolgáltatásokon túl számos terápiás és szabadidős programot kínálunk az autizmussal élő gyermekek és családjuk számára – nyilatkozta Szántó Tamás, az AUT-PONT Autista Gyermekekért és Fiatalokért Alapítvány elnöke.
Békés megyében 4000, Békéscsabán pedig mintegy 600 autizmussal élő ember él, akik szociális helyzetére, problémáira hívta fel a figyelmet az AUT-PONT alapítvány.
[gallery link="file" columns="5" size="medium" ids="30107,30112,30111,30110,30108"]