Kedden délután, az Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium Mladonyiczky termében tarott előadást Balogh Máté Erkel Ferenc-díjas, Junior Prima-díjas és kétszeres Artisjus-díjas zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa, aki 2021 májusa óta a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnöke. A fiatal komponista Pojendán Gergő, az intézmény ének-zene tanára meghívásának tett eleget.
A szervező ismertette, hogy a keddi alkalom volt az első ilyen jellegű zenei program, mellyel hagyományt szeretne teremteni. A nap témája a kortárs zenék világa volt.
Balogh Máté zeneszerző arról is beszélt, hogyan él napjainkban egy zeneszerző.
– Ugyanúgy, mint régen. Ezalatt azt értem, hogy a zeneszerzők nem igen tudtak megélni abból, amihez értettek. Johann Sebastian Bach, az egyház, Mozart a Salzburgi érsek szolgálatában állt, ám az utóbbinak szerencséje volt, mert a kor igazi szupersztárjaként élhetett. Haydn az Esterházyaknál munkálkodott, azután később minden zeneszerző abból élt, hogy egyben előadóművészként is fellépett – fogalmazott, hozzátéve: a nehezségek ellenére sem foglalkozna mással.
– Egy belső kényszer terel erre a pályára, az egész működésemre. A zene más mint a költészet, amelyben konkrét üzenetek fogalmazódnak meg. A zene sejtelmesebb, ám ugyanolyan fontos. Ugyanakkor a zeneszerzői létnek van egy társadalomformáló szerepe is. A zeneszerzők konzervatóriumokban, gimnáziumokban, majd egyetemeken is sokat tanulnak a szakmát érintő kérdésekről, amelyek az életfelfogást is befolyásolhatják, ezt szeretnék tovább adni másoknak. Bennem is kialakult az az igény, hogy valamilyen szinten formálni tudjam a közösségeket a zenével. Szeretném az embereket az érzelmek megélésére hívni, amelyek olykor nem kifejezetten boldog érzelmek, de szükségünk van rájuk, és hogy egy furcsa metafórát had hozzak ide: szeretném fülénél fogva vezetni az embereket – zárta gondolatait Balogh Máté.