Megérkezett végleges otthonába az a makettkiállítás, amely az Ybl Miklós által tervezett épületeket vonultatja fel. A kiállítást és installációt a szabadkígyósi Wenckheim kastélyban helyezték el. A vándortárlatot tizennégy helyszínen mutatták be, többek között Békéscsabán is.
Békés megye mindig fontos szerepet játszott Ybl Miklós életében – hangzott el azon a konferencián, amelyet szerdán Szabadkígyóson, a Wenckheim kastélyban tartottak. A mester által megálmodott épület nincs jó állapotban. Balogh József, Szabadkígyós polgármestere már régen minden követ megmozgat azért, hogy karban tartsák a Wenckheimek egykori otthonát. Sokszor azonban a hivatalokkal kell szélmalomharcot vívnia.
– Tizenkét évvel ezelőtt a kastély héjazatát lecserélték. Egy műemlékvédelmi szakember parancsára nem lehetett azt a típusú palát feltenni, amivel 130 éve volt az épület fedve, hanem Brazíliából kellett ásványpalát hozni. Onnan, ahol nincsen tél meg nyár, folyamatosan meleg az idő. A pala ennek megfelelően viselkedik, nem bírja a tél és a nyár váltakozását, omlik, porlik, eltömíti a csatornanyílásokat és nagyon súlyos beázási károkat okoz – mondta Balogh József.
Mostantól a kastély állandó tárlata lesz az Ybl-makettkiállítás, valamint a Ybl-épületsorsok az Unger-háztól a Kálvin térig című installáció, amelyet 2014-ben, a mester születésének 200. évfordulója alkalmából hoztak létre. A maketteket különleges, kukucskálónyílásokon keresztül lehet megtekinteni és felfedezni a részleteket.
– Ybl Miklós hazaérkezett – mondta Dr. Markó Balázs, a Szent István Egyetem, Ybl Miklós Építéstudományi Kar dékánja. - Békés megye kitüntetett szerepet foglal el a mester életművében a Wenckheim család vonatkozásában. Éppen ezért természetes volt számunkra, hogy a Palota-negyedből, a Nemzeti Múzeumból induló programnak ez legyen a nyugvópontja. Szabadkígyós a 14. és egyben végső kiállítóhely.
Egy másik Ybl-kiállítás is helyet kap Szabadkígyóson. A Budapesten máig látható épületsorokról szóló installációt Hidvégi Violetta főlevéltáros mutatta be Szabadkígyóson a közönségnek. Régi és új fotókon az is látható, melyik ház mennyit változott az évszázadok alatt.
– Próbáltunk eltérni a hagyományos kiállításoktól, éppen ezért nem egy roll-lapszerű kiállítási anyagot állítottunk össze, hanem egy gerendázatra épülve kronológikus sorrendben tárjuk fel azokat a fontos eseményeket, amik a mester életéhez kapcsolódnak – árulta el az egyedi kiállításról Török Péter, Budapest Főváros Levéltára főosztályvezetője.
A kiállítás szabadon látogatható a szabadkígyósi Wenckheim kastélyban.