Vezessünk óvatosan – elkezdődött az őzek üzekedési időszaka Békés vármegyében is

2024. július 23. 14:39 | Osgyán Ágnes

Elkezdődött az őzek párzási időszaka, emiatt az állatok gyakrabban keresztezhetik a közutakat, akár már napközben is. A szakemberek azt javasolják, hogy a közlekedők kiemelt figyelmet fordítsanak a kihelyezett közúti táblákra, tartsák be a szabályokat és vezessenek óvatosan, hogy elkerüljék a vadkárt.

Hazánkban Békés vármegyében él legnépesebb őz populáció. A faj párzási időszaka július második felétől augusztus közepéig tart.  Ilyenkor nemcsak a megszokott kora hajnali vagy késő esti órákban keresztezhetik a közutakat, hanem akár már napközben is találkozhatunk velük vezetés közben. Ha egy vad átugrik előttünk, akkor egy másik is követheti, így fontos, hogy körültekintőek legyünk. Az utak mentén több helyen találkozhatunk vadveszélyt jelző táblákkal, amelyek felhívják a közlekedők figyelmét arra, hogy az adott szakaszon gyakoriak az őzek.

– A legfontosabb az, hogyha látjuk az őzeket, akkor próbáljuk szemmel tartani az útnak a kísérő növényzetét, vezessünk óvatosabban. A párzási időszakban nemcsak azokon a helyeken találkozhatunk velük, ahol vadveszélyt jelző tábla van elhelyezve. Továbbá fontos kiemelni, hogyha kiugrik az úttestre az őz, akkor próbáljunk egy kicsit lassítani, mert nagy eséllyel érkezik a következő is  – fogalmazott Zuberecz Tibor Országos Magyar Vadászkamara Békés vármegye elnökhelyettese.

 

Őzbak (Capreolus capreolus) az őzhívás idején (vadászat őzhívó síp használatával), az üzekedési időszakban a Pacsmagi Halastavak Természetvédelmi Területen, Tamási közelében 2019. augusztus 10-én. MTI/Kovács Attila

 

Ebben az időszakban a vadak naponta többször is átszaladhatnak az úttesten. Abban az esetben ha az ütközés elkerülhetetlen, vészfékezést érdemes alkalmazni.

– A hirtelen mozdulatoktól óvakodni kell, mert a kormány elrántása még komolyabb veszéllyel járhat, letérhetünk az útról vagy átsodródhatunk a szembejövő sávba – javasota Pap András, a Thermál Autósiskola szakoktatója. Hozzátette: a megfelelő követési távolság betartása is kulcsfontosságú a balesetek elkerülésében.

Amennyiben összeütköztünk a vaddal, nem lehet elvinni, mivel az állat az állam tulajdona. Ezért ilyenkor fel kell hívni a rendőrséget, ők értesítik majd a területileg illetékes vadásztársaságot, amely gondoskodik az állat elszállításáról.

További programok »

FEL