Varga Judit az uniós bírósági döntésről: a kormány népszavazásig viszi az ügyet

2022. február 16. 13:16 | Varga Diána

"A gyermekvédelmi törvény a probléma, nem a jogállamiság" – kommentálta az Európai Unió Bíróságának döntését az igazságügyi miniszter a szerdai, rendkívüli kormányinfón.

A Fidesz-KDNP frakcióülést tart szerdán, a kormány pedig reagálni kívánt az Európai Unió Bíróságának döntésére – hangzott el az indok a sajtótájékoztató elején annak kapcsán, miért épp szerdán és nem csütörtökön, a szokott időben tartják a kormányinfót.

Varga Judit igazságügyi miniszter arról beszélt, hogy szerdán az uniós bíróság egy politikai döntést hozott a gyermekvédelmi törvény kapcsán. Mint mondta, ez a határozat nem érte meglepetésként a kormányt, de az látszik, hogy a vitában a bíróság is politikai szereplővé lépett elő, Hozzátette: egy nagy, nyílt, nemzetközi vita zajlik a törvény miatt, amelyet Magyarországot érő támadássorozat kísért. Hosszú ideje folyik egyeztetés, vita számtalan témában, de ez utóbbi hihetetlen támadást hozott, felszólítás érkezett arra, hogy Magyarország változtassa meg a törvényt, külön kötelezettszegési eljárás is indult az ügyben.

Éppen ezért a tárcavezető közlése szerint a kormány úgy döntött, hogy a kérdést népszavazásig viszi, azt remélve, hogy a migrációs kérdésben tartott népszavazás eredményéhez hasonlóan a magyar emberek döntését a brüsszeli bürokráciának is el kell fogadnia. Hozzátette: a migráció miatt is támadás érte az országot, de utóbb kiderült, hogy hosszú távon a magyar modell a működőképes. Azzal zárta, hogy a gyermekeket meg kell védeni mindenféle szexuális propagandától; "a gyermekvédelmi törvény a probléma, nem a jogállamiság".

 


Az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága szerdán ismertette döntését, miszerint elutasítja a Magyarország és Lengyelország által benyújtott, az uniós költségvetésből származó finanszírozás igénybevételét a jogállamiság elveinek tagállamok általi tiszteletben tartásához kötő feltételességi mechanizmus ellen irányuló kereseteket.

Magyarország és Lengyelország tavaly március közepén nyújtott be keresetet az Európai Unió Bíróságához az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános, a jogállamisági feltételrendszerről szóló, az Európai Parlament és a Tanács által elfogadott rendelettel összefüggésben.


 

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter már arról beszélt, hogy a kormány áttekintette a benzinárstoppal kapcsolatos helyzetet, főleg annak tükrében, hogy egyes hírek szerint vannak olyan olajvállalatok, amelyek fontolgatják töltőállomások bezárását. A tárcavezető szerint jelenleg nem tudnak olyan esetről, ahol egy-egy töltőállomás bezárása esetén ne lenne öt kilométeres körzeten belül másik benzinkút, ugyanakkor az állam él azzal a lehetőséggel, hogy szükség esetén kijelöl szolgáltatót, a MOL pedig vállalja ezt a szerepet. Rámutatott, hogy a korlátozások nélküli tankolást rendelet előírja; az egyetlen kikötés, hogy kannában csak 10 litert lehet elvinni, a kocsi teletankolására lehetőséget kell adni, ennek betartását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ellenőrzi és kellő szigorral lép majd fel.

Arra is kitért, hogy Európában és a tengeren túl is nőtt az infláció, Magyarországon azonban a kormányzati intézkedések révén ez 3 százalékkal csökkent. Mint mondta, bíznak benne, hogy a jegybank előrejelzése pontos és az év végére az infláció a 2-4 százalék közötti toleranciasávba tér vissza.

A miniszter szerint a 7,1 százalékos gazdasági növekedés a rendszerváltás óta a legjobb, ez is azt mutatja, hogy Magyarország jól használja fel az uniós támogatásokat, a befektetéseket támogatja, növekvő fizetéssel, fogyasztsással lehet számolni. Ezt a növekedési ütemet az unióban csak Lengyelország múlja felül, 7,7 százalékos növekedéssel.

További programok »

FEL