Megkezdődtek Békéscsaba főterén az augusztus 20-ai programok. A rendezvény nyitányaként térzenét hallgathattak a kilátogatók, de az ünnepélyes zászlófelvonás és a kenyérszentelés, valamint az ünnepi szentmise sem maradt ki a programkínálatból.
Az ünnepi ráhangolódás jegyében térzene szórakoztatta az érdeklődőket augusztus 20-án délelőtt a Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar jóvoltából, majd 10 órától elkezdődött a hivatalos része a műsornak. A Magyar Honvédség 54. Veszprém Radarezred tiszteletadás kíséretében ünnepélyesen felvonták a magyar zászlót a főtéren, melyre Szarvas Péter a város polgármestere adott engedélyt.
Ezt követően a színpadon folytatódott a műsor, ahol a Békés Banda ünnepi összeállítása szórakoztatta a megjelenteket. Az államalapítás hivatalos ünnepéhez ma már hozzátartozik az új búzából sütött, nemzeti szalaggal átkötött kenyér megáldása, megszentelése és megszegése is. Békéscsabán az új kenyeret Márti Márta református lelkipásztor áldotta meg, majd Kutyej Pál lelkész szentelte meg.
Vantara Gyula országgyűlési képviselő az eseményt a zsoltárok könyve 127. zsoltár soraival nyitotta meg: "Hiába keltek korán, és feküsztök későn: fáradsággal szerzett kenyeret esztek. De akit az Úr szeret, annak álmában is ad eleget." (Zsolt 127:2)
Az országgyűlési képviselő beszédében kitért arra, hogy az új kenyér nem ősi fogalom, Magyarország történelmében és kultúrájában csak a 19. századtól jelent meg. Augusztus 20-a hálaadó ünnep is, hálát ad az aratásért a teremtő Isten cselekedetéért, aki ételt, italt adott és gondot visel az emberekre - hangzott el Vantara Gyula beszédében. Az ünnepi gondolatok után Szarvas Péter Békéscsaba polgármestere és Vantara Gyula országgyűlési képviselő megszegte a nemzeti szalaggal átkötött kenyeret.
A rendezvényen Dr. Kulcsár László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés megyei elnöke elmondta, hogy az új kenyér ünnepe egyben az agrárium és a gazdák ünnepe is, hiszen ők azok akik azért dolgoztak a földeken, hogy augusztus 20-án az új kenyér az asztalon legyen. Továbbá a NAK elnöke kitért a Magyarok Kenyere programra is és elmondta, hogy idén 600 tonna búzát gyűjtöttek össze a rászorulók számára.
Az ünnepi program a Belvárosi Római Katolikus Templomban folytatódott, ahol ünnepi szentmisén vehettek részt az érdeklődők.