Utalvány program támogatja a magyar kkv-k innovációs teljesítményének növelését

2024. november 10. 16:26 | behir.hu

Új pályázati konstrukciót hirdet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, elsősorban a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásokat (kkv) segítve innovációs törekvéseikben - tájékoztatott a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).

A közleményben jelezték: az Alkalmazott kutatási és innovációs szolgáltatások fejlesztése elnevezésű, 2,5 milliárd forintos keretösszegű pályázat keretében a Nemzeti Innovációs Ügynökségen (NIÜ) és a Bay Zoltán Kutatóközponton keresztül a vállalkozások széles körben vehetnek igénybe - az innovációs utalványon keresztül jelentős kedvezménnyel - kutatás-fejlesztési és innovációs szolgáltatásokat.

A szolgáltatások támogatják a kutatás-fejlesztési tevékenységek sikeres megvalósítását, az üzleti tervezést és az ötletek/termékek ütemes hasznosulását, piacra vitelét, ezzel hozzájárulva a mindennapokat megkönnyítő új termékek, szolgáltatások és technológiák létrejöttéhez - írták.

Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkárt, a NIÜ vezérigazgatóját idézték, aki elmondta: az új felhívás jól illeszkedik az idei innovációs pályázatok rendszerébe, amely a magyar vállalkozók derékhadát hozza helyzetbe, hiszen az innovatív kkv-szektor a versenyképes gazdaság alapfeltétele.

"Stratégiai cél, hogy 2030-ra minden második magyar kkv innováljon, szemben a jelenlegi egyharmados aránnyal"- tette hozzá.

A helyettes államtitkár kiemelte, felmérések bizonyítják, hogy mindez a társadalom és a gazdaság egészére pozitív hatással lesz, hiszen az innovatív cégek 58 százalékkal hatékonyabban működnek, 2,5-szer több munkavállalót képesek foglalkoztatni, ráadásul 31 százalékkal magasabb bért fizetnek a nem innováló vállalkozásokhoz viszonyítva.

Az innovációs utalvány (voucher) program célja, hogy az adott vállalkozás számára leginkább megfelelő tudást biztosító szolgáltatókkal való összekapcsolás révén minél több kkv-t segítsen innovatívvá válni - ismertette a közlemény szerint Bódis László.

A pályázat két alprogramon - Innovatív ötletek technológiai megvalósítása; Vállalkozások innovációs tevékenységének segítése tanácsadással és támogató szolgáltatással a megvalósítás és a piacosíthatóság elősegítése érdekében - keresztül 2,5 milliárd forinttal segíti, hogy a magyar kkv-k olyan kutatás-fejlesztési és innovációs szolgáltatásokat vehessenek igénybe a rendelkezésre álló szakértő partnerektől, amelyek érdemben hozzájárulnak innovációs képességeik javításához, és ezeknek köszönhetően dinamikusan fejlődhessenek.

A program keretében a kkv-k tehát nem közvetlen pénzügyi, hanem úgynevezett innovációs vouchert igényelhetnek, amelyen keresztül rendkívül kedvezményes feltételek mellett vehetik igénybe az innovációs szolgáltatásokat - közölte a KIM, hozzátéve, a szolgáltatások várhatóan jövő januártól lesznek elérhetők a két szervezeten keresztül.

A tájékoztatás szerint a Bay Zoltán Kutatóközpont a rendelkezésére álló speciális erőforrások és kutatás-fejlesztési szakértelem révén ahhoz nyújt majd segítséget, hogy az innovatív ötletekből a piacon is jól hasznosítható, versenyképes megoldások születhessenek. Ez kiváló lehetőséget teremt a hazai kkv-k számára a konkrét termékfejlesztéseikhez kapcsolódó kutatási szolgáltatások igénybevételére, elsősorban az anyagtudományok, a biotechnológia, az informatikai fejlesztések és az energetika területén.

Kitértek arra, hogy a Bay Zoltán Kutatóközpont speciális eszközparkja, komplex tudásbázisa, kiemelkedő k+f tapasztalattal rendelkező szakemberei révén a kkv-k számottevő költséget és időt takaríthatnak meg a saját fejlesztéseik során. A kutatóközponttal való konkrét együttműködésben eljuthatnak a prototípus vagy akár a késztermék kifejlesztéséig, de cél lehet egy már meglévő prototípus, egy adott termék, szolgáltatás vagy technológia továbbfejlesztése is a lehető legjobb piaci hasznosulás érdekében.

Azt írták, a Nemzeti Innovációs Ügynökség szemléletformálással, az innovációs ökoszisztémában felhalmozott tudás- és ismeretanyag megosztásával, minősített szakértőin keresztül célzott tanácsadással, mentorálással fogja támogatni a hazai startup- és kkv-szektort abban, hogy az új fejlesztések hatékonyan és minél gyorsabban piacra kerülhessenek.
Az innovációs utalványt olyan innovatív vagy innovációra nyitott kkv-k és startupok igényelhetik, amelyek aktív projektfejlesztési vagy tőkebevonási szakaszban vannak. A NIÜ vállalati felmérést indít annak érdekében, hogy a vállalkozásokkal közösen alakítsa a jövő év elejétől igénybe vehető szolgáltatási csomagot. A cégek 2024. november 11-től az ügynökség honlapján elérhető űrlap kitöltésével jelezhetik igényeiket - közölte a minisztérium.

A kezdeményezés a Neumann János Program egyik legfontosabb stratégiai céljának megfelelően azt szolgálja, hogy az innovációs befektetéseknek legyen számottevő gazdasági hatásuk, azaz generáljanak növekedést és árbevételt, de ugyanakkor segítsenek a társadalom számára fontos kihívások megoldásában, járuljanak hozzá a magyar emberek mindennapjainak megkönnyítéséhez is - olvasható a közleményben.

 

Forrás: MTI

További programok »

Friss hírek

Az utolsó másodpercekben csúszott ki a továbbjutás a Békéscsaba kezéből

A TAPPE-Békéscsabai Előre NKSE 24–24-es döntetlent játszott hazai pályán az Alba Fehérvár KC ellen a női kézilabda Magyar Kupa 4. fordulójában, ez pedig a versenykiírás szerint a vendégeknek kedvezett. A Fejér vármegyeiek pár másodperccel a vége előtt, Szabó Kitti sikeres büntetőjével harcolták ki a továbbjutást.
2024. december 21. 21:00
FEL