Út a múltba - Dénesmajor története - galériával

2022. július 30. 18:54 | Csiffáry Zsuzsanna

Különleges dokumentumfilm készül a gyulai Dénesmajor településrész történetéről, legendás alakjairól.

Bíró István és Bimbó Lajos közös filmforgatásán járt stábunk szombaton déleután. Az Út a múltba - Dénesmajor története című film helyszíne – mint ahogyan azt a címe is mutatja – Dénesmajor. A nagyjából 300-400 lélekszámú gyulai településrész történetét dolgozza fel a film, melynek alkotói folyamata a végéhez közeledik. 

Út a múltba- Dénesmajor története

A film szereplői nemcsak barátok, hanem saját megfogalmazásuk szerint inkább egy nagy család.

 

– Az utolsó forgatási folyamat a mai etappal lezárult. Két hónapja kezdtük el a munkát, leginkább interjúkat dolgoztunk fel. A film gerincét a mai és a régi helyi lakosok visszaemlékezései adják, illetve drónfelvételekkel és fényképekkel színesítjük majd a kész anyagot – mondta el Bimbó Lajos, a film rendezője. 

Út a múltba- Dénesmajor története

Bimbó Lajosnak saját bevallása szerint, a forgatások közben jött rá arra, hogy nagyon jó ötlet volt belevágni a dokumentumfilm gyártásába.

 

Korábban már dolgoztunk együtt Bíró Istvánnal a Grund című filmen, és tőle jött az alapötlet. Ő vetette fel, hogy mi lenne akkor, ha ennek a pici majorságnak a történetét feldolgoznánk. Elsőre nem gondoltam, hogy ennyire izgalmas lesz, de aztán hamar rájöttem, remek ötlet volt belevágni. Az a célom a filmmel, hogy bemutassam az embereknek, hogyan is lehet élni. Hiszen Dénesmajor arról híres, hogyha egy lakó bajban van, akkor az összes többi ember összefog és kisegítik azt az egyet a bajból. Ez követendő példa – fogalmazott a rendező.

Bíró István, a film producere több mint fél éve foglalkozik a témával. 

– Ez a falu, ahol erős az összefogás, virágzó kulturális életet tudhat maga mögött, és nagyon szeretnénk, ha ez újraéledne a jövőben. Megérdemli a figyelmet. A lakosok között erős baráti kötelék van, és ha valakinek elfogyna a fatüzelője, vagy leesne egy darab cserép a háztetőről, jönne azonnal 5-6 ember aki segítene a problémát megoldani. Ennek az alig 380 lélekszámú településrésznek egykor volt saját színháza, két cigányzenekara, volt focicsapata illetve két röplabda csapata is. Továbbá egy megyei sakk és egy teke csapata. Remélem, hogy afilm beköltözik majd az emberek szívébe – fogalmazott a producer. 

A film utolsó külső helyszíni forgatásán egy kakaspörkölttel várták a vendégeket. Az alkotók szeptemberre tervezik a bemutatót.

Galéria

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL