Békéscsabán több, igen nívós kórus működik, a kóruskurzussal az indításakor azt szerették volna elérni, hogy a csoportok karvezetői és tagjai közösen vehessenek részt egy igen komoly műhelymunkában. Már a kezdetekkor szívesen csatlakoztak a kezdeményezéshez a helyi karvezetők, az általuk vezetett énekkarokból pedig mentek kórustagok is. Dr. Takács Árpád, Békés vármegye főispánja is már évek óta támogatja a rendezvényt, és mindig szívesen vesz részt a program záró alkalmán.
– A sikeressége az néhány szóval kifejezhető, hogy kiváló emberek, nagyszerű programmal létrehoztak egy olyan rendezvényt, amellyel kapcsolatban úgy is fogalmazhatunk, hogy zenei nemzetegyesítés történik, hiszen a határon túlról is érkeznek. Ez felfogható annak, hogy ez egy összetartozási ünnep, ez szól a közös imádságról, a lelkek összefonódásáról, egy valódi értékteremtő és értéktartó közösségről, ahol jó kedv van, ahol az emberek egymásra mosolyognak, és tisztelik és becsülik egymás tudását, és egymásnak a világlátását – fűzte hozzá a főispán.
Sokan a rendezvény mellé álltak az indulásakor is és most is, hogy minden adott legyen egy igazán nívós, és nemzetközi kurzushoz. Több önkormányzati képviselő, köztük a Fidesz-KDNP frakciója is támogatta idén a rendezvény létrejöttét és lebonyolítását.
– Egy olyan komoly tradíciókkal rendelkező kulturális, és egyházi eseményt, mint ez, ami itt a baptista gyülekezet otthonában zajlik most ezen a hétvégén, ezt nem lehet nem támogatni, hiszen egy komoly érték, olyan komolyan megmutatkozik itt a városunk, a térségünk kulturális élete, hogy ezt támogatni kell – fogalmazott Opauszki Zoltán, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője.
Oláh Gábor karnaggyal közel húsz évvel ezelőtt vette fel a kapcsolatot Bálint József szervező, hogy itt Békéscsabán egy kurzus részeként legyen lehetőség a karvezetők fejlődésére. Azóta minden évben a karnagy a művészeti vezetője ennek a programnak, idén ő választotta ki azokat a pedagógusokat, akik az órákat tartották a kezdő és haladó karvezetőknek.
– Ennek a tanfolyamnak, vagy kurzusnak az egyik óriási előnye, hogy kórust vezényelnek az emberek. Elég sok helyen tanítottam is, megfordultam országszerte nagyon sok felsőfokú intézményben is, de így kórus elé éppen csak a diploma előtt kerülnek a hallgatók. Ezek a kis „tündérek” eljöttek és rögtön a kórus előtt vezényelhettek – emelte ki a kurzus művészeti vezetője.
A kurzus ideje alatt a karvezetők és a karok tagjai családias hangulatban, közvetlenül tanulhattak a mesterektől és egymástól, ami egy különleges és remek lehetőség mind kezdőknek, mind haladóknak. Idén igyekeztek a szervezők olyan típusú dalokat énekelni és választani, amelyek a karvezetőkre is hatnak, és rajtuk keresztül a külső hallgatókra is.
– Az ének-zenei kultúra is egy hangsúlyos területe a mi baptista közösségünknek, és a hagyományos, a karvezetők által irányított énekkarok vezetése is egy ilyen fajta része a liturgiának, ez a békéscsabai határmenti találkozó egy komoly szakmai tanfolyammá vált – fogalmazott Balogh Barnabás, a Dél-alföldi Baptista Missziókerület elnöke.
Vasárnap a délelőtti istentiszteleten a kezdő karvezetők adtak számot tudásukról a kórustagok segítségével, míg a délutáni istentiszteleten, a haladó karvezetői csoportok mutatták be a kurzuson tanultakat.