Bálint József: A kóruskurzuson szinte összeforr a lelkünk

2025. február 22. 09:23 | Mikóczy Erika

Február 21-e és 23-a között 17. alkalommal rendezik meg Békéscsabán a Határmenti Karvezetői és Énekkari Kurzust, melyről a főszervezőt, Bálint József alpolgármestert kérdeztük, aki egyben az Október 6. utcai Békéscsabai Baptista Gyülekezet vezetője, presbitere és szervezője.

Bálint József kiemelte, hogy Békéscsaba egyházaiban több, igen nívós kórus működik. A kóruskurzussal az indításakor azt szerették volna elérni, hogy ezeknek a karvezetői és tagjai közösen vehessenek részt egy igen komoly műhelymunkában.

– Úgy két évtizede többünkben is megfogalmazódott, hogy jó lenne karvezetőként fejlődni ebben a szolgálatban. Volt egy olyan ötlet, hogy vegyünk részt a baptista egyház szervezésében évente zajló, kéthetes kurzuson, Újpesten, azonban az nem lett volna mindenki számára kivitelezhető. Ezért megkérdeztem az egyházzenei tanfolyam művészeti vezetőjét, Oláh Gábor karnagyot, lenne-e kedve Békéscsabán tömbösített, kétnapos kurzust tartani. Eljött hozzánk, így 18 évvel ezelőtt megszületett az első ilyen kóruskurzus a Békéscsabai Baptista Gyülekezetben, az Október 6. utcán – mondta el az indulásról Bálint József.

A szervezőtől megtudtuk, hogy már a kezdetekkor szívesen csatlakoztak a kezdeményezéshez a helyi karvezetők, az általuk vezetett énekkarokból pedig mentek kórustagok is. 

– Olyan jól sikerült az első alkalom, hogy elhatároztuk: minden évben igyekszünk egy ilyen hétvégét együtt eltölteni, ahová úgy tíz éve már a határon túlról is jönnek. Oláh Gábor karnagy hihetetlen nagy tudású, és nagyon jó lelkületű tanító, mindig azt érezzük ezeken a kurzusokon, hogy szinte összeforr a lelkünk. Az ő péntektől vasárnapig tartó csabai tanfolyamai így aztán évről évre bővültek – fogalmazott Bálint József.

 

 

A mostani kurzusra több mint negyven karvezető jött el a határon innen és túlról, és több mint hetven kórustag vesz részt a péntektől vasárnapig tartó próbákon, majd az istentiszteleteken. A karvezető foglalkozások 4 csoportban 4 tanár segítségével zajlanak, Oláh Gábor választotta ki azokat, akik az órákat tartották, ők a következők: Erdei István, Nagy-Szabó Kornélia, Kovács István és Oláh Miklós. Az orgona mögött Tóka Szabolcs orgonaművész segíti a próbákat.

Végül vasárnap a délelőtti istentiszteleten a kezdő karvezetők adnak számot a kórustagok segítéségével a tudásukról, míg a délutáni istentiszteleten – amelyre február 23-án, vasárnap 16 órától mindenkit szeretettel várnak az Október 6. utcai gyülekezeti terembe – a haladó karvezetői csoportok mutatják be a kurzuson tanultakat, és azokat az egyházzenei műveket, amelyeket ezen a hétvégén gyakorolnak és tanulnak.

További programok »

Itthon

Elpusztult Barbi, a Bartók Béla út 23. számú ház előtt lévő gólyafészek lakója

Ha úgy vesszük, a multik már januárban a tavaszra hajaznak, ahogy kiteszik a pocaikra a tulipánokat. Majd februárban az első erősebb napsütéskor „vége a télnek!” felkiáltással bizakodva pulcsiban grasszálunk, napokon belül pedig ismét csípnek a mínuszos reggelek. De a kikelet beköszöntének fő mérföldköve egyértelműen az, amikor a városba megérkezik az első gólya.
13:17