Herczeg Tamás országgyűlési képviselő kiemelte, látszik, hogy a mennyire fontos ez a konyha a település életében és milyen erősen fókuszálnak a felújításra, bővítésre, kapacitásnövelésre, ezért a beruházás elindítását örömteli pillanatnak nevezte a város életében.
– Én magam is nagyon jól tudom, hogy menyire fontos az, hogy a konyha, ahol az óvodásnak, az általános iskolásnak, középiskolásnak főznek, milyen minőséget tud előállítani – tette hozzá az országgyűlési képviselő, megjegyezve, hogy gyermekkorában ő is rendszeresen étkezett a menzán.
Baráth Lajos polgármester aláhúzta, erre a projektre évtizedek óta vár a település. Mint mondta, az épület közel ötven éve szolgálja a lakosságot, azóta működik ugyanabban a formában, de soha nem volt annyi pénze az önkormányzatnak, hogy teljesen felújítathassa. Az intézmény jelenleg ötszáz főre készít ételt, az óvodások és az iskolások étkeztetése mellett az egyesített szociális intézmény ellátottjait is kiszolgálják, ezen túl pedig a város lakosai közül is sokan hordatják innen az ebédjüket.
– A modernizálás már nagyon ráfért erre a konyhára. Régóta próbálunk pályázni, de most a TOP-Plusz pályázatból, uniós forrásból mától a megvalósítás szintjére léphetünk. Négyszázmillió forint értékű pályázatot sikerült megnyernünk a Békéscsabai Városfejlesztési NKft. segítségével – ismertette Baráth Lajos.
A projektet Sódar Anita ügyvezető mutatta be a megjelenteknek. Mint mondta, a „Fenntartható versenyképes városfejlesztés” című pályázatára Csorvás önkormányzata és Békéscsabai Városfejlesztési NKft. konzorciumban pályázott. A projekt célja a csorvási konyha kapacitásának bővítése, az épület a korszerűsítése, bővítése, felújítása, illetve konyhatechnológiai fejlesztése. Ezeknek köszönhetően a jelenlegi ötszáz fős kapacitást száz adaggal bővíthetik majd.
– Az épület bővítése, illetve a helyiségkapcsolatok optimalizálása történik majd meg a projektben, de a pályázatban célul tűztük ki a teljes épület energetikai korszerűsítését is. Mivel falakat bontunk majd és különböző helyiségeket csoportosítunk át, megfelelő területű és konyhatechnikával rendelkező helyiséget alakítunk ki, ezért szükség van az épület teljes belső felújítására is – fejtette ki dr. Sódar Anita.
Hozzátette, a fejlesztésnek köszönhetően az épület akadálymentesítését, a vizesblokkok felújítását, a hidegburkolatok cseréjét, a festés-mázolást és a padló- és vízszigetelési munkálatait is elvégzik a szakemberek. A projekt egyik legfontosabb célja a konyhatechnológia és a konyhai eszközök cseréje, bővítése lesz.
A pályázat üteme a közbeszerzési eljárással folytatódik, az ellátottak pedig 2026 decemberében vehetik újra birtokba a csorvási konyhát.