Újraszentelték a kalandos úton hazatérő, gerlai harmóniumot

2020. március 3. 12:16 | Hidvégi Dávid

A Gerlai Wenckheim Társaság a békéscsabai német nemzetiségi önkormányzat támogatásával felújíttatta a gerlai harmóniumot, amelyet Szigeti Antal plébános szentelt újra a Wenckheim család tagjainak körében.

A felújított harmónium korábban a gerlai Wenckheim-kastélyban állt, de később magántulajdonba került. A Gerlai Wenckheim Társaság birtokába egy felajánlásnak köszönhetően került. Az egyesület célja a hagyományőrzés mellett az értékmentés és az értékmegőrzés.

 

Jakab Zsuzsanna (b) és a Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, Bíró József (j) – (Fotó: Hidvégi Dávid)

 

– Örültünk annak, hogy tavaly, az egyik őszi rendezvényünkön megkeresett minket egy kedves, régi, gerlai lakos, aki felajánlotta a tulajdonában lévő harmóniumot, amit még a gerlai Wencheim-kastélyban használtak – fogalmazott az elnök, Jakab Zsuzsanna.

A harmóniumot a békéscsabai német nemzetiségi önkormányzat támogatásával újították fel. Hétfőn, a Békéscsabai Páduai Szent Antal templom teológia termében Szigeti Antal plébános újraszentelte a hangszert, amely ezt követően Alföldi Csaba kezei alatt szólalt meg. Az orgonaművész Liszt Ferenc: Ave Maria című művét adta elő.

 

Szigeti Antal újra szenteli a harmóniumot – (Fotó: Hidvégi Dávid)

 

A harmóniumot Peter Titz (1823-1873) bécsi orgonaépítő készítette, aki többek között a bécsi Ordenskirche templom orgonáját is megépítette. A felújítást Sipos István végezte, aki korábban még nem találkozott ilyen fajta hangszerrel. Az orgonaépítő és hangszerész már közel harminc éve dolgozik a szakmában.

– A Peter Titz-féle hangszerről korábban még csak a szakirodalomból hallottam, nem találkoztam még ilyen hangszerrel. Amikor először megnéztem, elég romos állapotban volt egy raktárban lerakva, akkor ugrott be, hogy én még ilyen harmóniumot nem javítottam – részletezte Sipos István, aki azt is hozzátette, hogy ebből a harmóniumból rendkívül kevés készült, így igazán különleges darabról van szó.

 

A harmónium billentyűi – (Fotó: Hidvégi Dávid)

Az újraszentelésen részt vett Wenckheim Krisztina grófnő még élő unokája, Wenckheim Frigyes és felesége, Wenckheim Karol is.

– Kötelességem ápolni a családi hagyományainkat. A Wenckheim családnak nem csak Békés megyében, hanem egész Magyarországon híre van, amit szeretnék tovább vinni. Először meglepett, hogy a hangszer a korához képest ennyire jó állapotban van, de azután kiderült számomra, hogy felújították – mondta Wenckheim Frigyes.

 

Galéria

További programok »

FEL