Újraindult az oktatás az Agrár- és Élettudományi Egyetem szarvasi képzőhelyén

2021. november 3. 16:50 | Vincze Attila

Két év után újra elindult az oktatás a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szarvasi képzőhelyén. Az agrár-felsőoktatási intézmény képzéseinek a helyi mezőgazdaság fejlesztése és a szakember utánpótlás szempontjából is kiemelkedő jelentősége van.

Szarvason évtizedek óta komoly tradíciókkal bír az agrár-felsőoktatási képzés, így a helyiek számára különösen fájó volt az, amikor 2019-ben az akkor még Szent István Egyetem néven működő intézmény vezetése úgy döntött, hogy nem indít több alap- és mesterszakot a városban. A szarvasi képzőhely azóta már a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kötelékébe tartozik. Az új struktúra pedig új lehetőségeket is teremtett a már-már elfeledett szarvasi mezőgazdasági képzésnek. Az egyetem ugyanis nemrégiben elhatározta, hogy újraindítja a mezőgazdasági szakokat a településen, mellyel hozzá kíván járulni a Békés megyei felsőoktatás erősítéséhez, a helyi oktatás- és kutatásfejlesztéshez. Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora szerdán a szarvasi arborétum rendezvénytermében ismertette a részleteket.

– A hagyományos, mezőgazdasági mérnöki képzést újraindítottuk Szarvason, ami azt jelenti, hogy összesen 24 diákot sikerült beiskoláznunk, elsősorban innen a térségből. Emellett folytattuk azokat a képzéseket is, amelyek szakirányú továbbképzésként működtek korábban, mint például a környezetvédelmi, a vetőmaggazdálkodási, és az öntözési szakmérnökképzés - mondta.

 

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szarvasi képzőhelye. Fotó: Balog Zsolt / behir.hu

 

Az egyetem célja továbbá, hogy egy erős, térségi központ alakuljon ki a városban. Dankó Béla országgyűlési képviselő hangsúlyozta, hogy a környék gazdaságának fejlesztése szempontjából is kulcsfontosságú a helyi felsőoktatás jelenléte.

– Látjuk, hogy az éghajlatváltozás miatt eredményesen gazdálkodni a mezőgazdaságban öntözés nélkül már nagyon nehéz, vagy szinte lehetetlen. Ezért is nagyon fontos a szakemberek képzése, különösen ennek a térségnek, hiszen tudjuk, milyen értékes földek vannak Békés megyében, és nem mindegy, hogyan használjuk a jövőben őket - emelte ki a politikus.

Babák Mihály, Szarvas polgármestere örömét fejezte ki, hogy újra van egyetemi képzés a városban, hiszen ez az utánpótlás biztosításának egyik legfontosabb feltétele.

– Nagyon fontos, hogy akik itt tanulnak, később itt is boldoguljanak, ugyanis, hogyha elmennek máshová tanulni, akkor nagy az esély rá, hogy ott is maradnak. Örülök, hogy van jövőképe a városunknak, a szarvasi felsőoktatásnak és a kutatásnak is - fogalmazott.

A sajtótájékoztatón kiderült az is, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szarvasi kampuszának oktatási-kutatási infrastruktúráját 2022 végéig több mint egymilliárd forintból fejlesztik majd.

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL