Tavaly karácsonykor is sokan vásároltak az egyik békéscsabai műszaki áruházban. Aki akkor például egy csúcskategóriás mobiltelefont vett, sokszor csak egyéves jótállással számolhatott, január elsejétől viszont ugyanazért a termékért akár három év jótállást is kaphat. Az új jogszabály szerint minél drágább egy adott termék, annál több jótállást kell vállalnia rá a kereskedőnek. Az általunk megkérdezettek véleménye megoszlik a változtatást illetően.
– Ha valamit megfizet az ember, akkor nyilvánvalóan szeretne több jótállási garanciát – mondta egy férfi. – Ha valaki vesz egy mosógépet százezer forintért, én pedig hatvanezerért, akkor járjon rá ugyanannyi idő garancia – vélekedett egy hölgy.
A jogszabályváltozások elsősorban a termékeket értékesítő vállalkozásokat mint jótállásra kötelezettet érintik, ugyanakkor a legtöbb gyártó önként igazodik a magyarországi jogszabályi feltételekhez.
– Az olyan tartós fogyasztási cikkekkel kapcsolatban, amelyeknek a beszerzési ára legalább tízezer forint, és a százezer forintot nem haladják meg, ott egy év a jótállási idő, 100 001 forint és 250 000 forintos beszerzési ár vonatkozásában ez már kettő év, míg a 250.000 forintot meghaladó vételár esetén három év – hangsúlyozta a behir.hu megkeresésére Bagdi László, a Békés Megyei Iparkamara Békéltető Testületének elnöke.
Az új jogszabály azt a tévhitet is egyértelműen eloszlatta, hogy a jótállás csak az eredeti csomagolás megléte esetén érvényesíthető. Fontos változás, hogy a termékek javítását sem lehet húzni a végtelenségig, legfeljebb 30 nap után mindenképpen kötelező a csere. Az új jótállási szabályok alighanem kisebb-nagyobb mértékben a piaci árak alakulására is kihatnak majd.
– A piaci sajátosságok döntik majd el, hogyan alakulnak ki a termékek árai. Ha valami azon a sávon vagy határon van, ami már befolyásolja a jótállási időt, akkor elképzelhető, hogy esetleg lejjebb, de az is lehet, hogy egy kicsivel feljebb megy majd - fogalmazott Hajnal Zsolt, a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének elnöke.
Az új szabályozás a fenntarthatóság szempontjából jó hatással lesz a társadalomra – tette hozzá Hajnal Zsolt. Szerinte a jogszabály arra ösztönzi az embereket, hogy egy meghibásodott terméket inkább javíttassanak meg, semmint rögtön újat vegyenek helyette.