Új robotkarokkal oktatnak a Békéscsabai Szakképzési Centrumban

2020. november 5. 17:43 | Vincze Attila

Mintegy 18 millió forint értékben, két új, modern robotkart vásárolt nemrégiben a Békéscsabai Szakképzési Centrum. Az iskola már évek óta élen jár a gépipari szakemberek képzésében. Az új eszközök segítségével a tanulók már a jövő szakmáit sajátíthatják el a legmodernebb körülmények között.

Az új, programozható robotkarokat kifejezetten oktatási célokra fejlesztették ki, de teljesen ugyanúgy működnek, mint például az autógyárakban található egységek. Az intézményben a robotika oktatása már nem újkeletű, viszont az új robotkarok segítségével több szakterületen is naprakész tudást adhatnak át a tanulóiknak.

– Több ipari robotot is sikerült beszereznünk. A gépiparban, a gépjármű-gyártásban rengeteg ipari robot vesz részt, azonban a robotizáció és a robotok megjelenése nem csupán erre a szűk szegmensre korlátozódik, ugyanis akár a gasztronómiában, akár az élet más területein is megjelennek – mondta Mucsi Balázs, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója. 

Az utóbbi időben a robotizáció miatt számos új szakma jelent meg az iparban, ezáltal egyre több jól képzett szakemberre van szükség. Ennek elsősorban az az oka, hogy ma már olyan precíz alkatrészek is készülnek, melyekhez az emberi munkaerő kevés. 

– Eddig inkább jól felkészült gyártó szakemberekre, gépi forgácsoló, CNC-gépkezelőkre volt szükség. Ma már nem is az a gond az emberi tényezővel, hogy nem tudják kiszolgálni a gyártás során az alkatrészek vagy a munkadarabok cseréjét, hanem, hogy nagyfokú pontosságra van szükség – fogalmazott Vlcskó Pál, az intézmény főigazgató-helyettese.

Az iskolában a diákok a jövő keresett szakképesítéseit szerezhetik meg modern körülmények között. Ezekkel a szakképesítésekkel szinte azonnal el tudnak majd helyezkedni a munkaerőpiacon, akár helyi cégeknél is.

– Szerintem ez a jövő, én is ebben szeretnék majd dolgozni, remélem, hogy lesz rá lehetőségem – mondta Balda Miklós, az iskola egyik tanulója.

A Békéscsabai Szakképzési Centrum vezetői elmondták, hogy nemsokára több tízmillió forintot szánnak újabb ipari robotok beszerzésére. A hamarosan felépülő gyulai Airbus gyár repülőgépipari szakembereinek képzése ugyanis a szakiskola falai közt történik majd, ehhez pedig új gépekre is szükség lesz.

További programok »

FEL