A nyitóeseményen Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere, Herczeg Tamás, a térség országgyűlési képviselője, dr. Orosz Tivadar, a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke és a vendéglátó Békés Vármegyei Kormányhivatal képviseletében dr. Takács Árpád főispán mondott köszöntőt.
Szarvas Péter kiemelte, a pályaválasztás fontos döntés egy fiatal életében, a több mint húszéves múltra visszatekintő pályaválasztási esemény pedig ebben nyújt segítséget a fiatalokat és a diákokat segítő családok számára.
– A diákkorból kilépve, a felnőttkor határához érve, minden ember számára az élete keretét fontos tényezőként határozza meg, hogy mivel kezd el foglalkozni, hogyan válik értékes emberré, hogyan tud a társadalom javára dolgozni, működni, tevékenykedni – tette hozzá a városvezető.
Herczeg Tamás aláhúzta: a kétnapos eseményen a több mint száztíz kiállító szélesre tárja az ajtót azok előtt, akik pályát választanak, de azok előtt is, akik pályát módosítanak, újra pályát választanak, esetleg munkát keresnek.
– Ma már Magyarországon a munkaerőhiány erőteljesebben van jelen, mint a munkanélküliség, és ezt talán az is bizonyítja, hogy 112 kiállító van jelen, középfokú oktatási intézmények, felsőfokú oktatási intézmények, civil szervezetek és nagyon sok piaci szereplő. A képző intézmények és a foglalkoztatók tehát várják azokat, akik továbbtanulni szeretnének, szeretnének elhelyezkedni vagy egy új munkahelyet szeretnének. Ezért is fontos ez a mai rendezvény, merthogy a kínálat egy nagyon jelentős része megjelenik ezen a két napon – fejtette ki a kiállítás fontosságát az országgyűlési képviselő.
Dr. Orosz Tivadar kiemelte, az iparkamaráknak is fontos, hogy megjelenjen a kiálltáson, hiszen az iparkamara a gazdaság hangja a szakképzési rendszerben. Kiemelte, hogy a duális képzés erősödik, a pályaelhagyás pedig csökkenő tendenciát mutat.
Dr. Takács Árpád hangsúlyozta: a pályaválasztási vásár jelkép is egyben. A kétnapos rendezvényre 4-5 ezer diákot várnak, így a régió legnagyobb pályaorientációs vására a fiatalok számára azt jelképezheti, hogy az álmaikat hogyan és hol tudják megvalósítani.
– Száztizenkét kiállítóhelyen mutatjuk meg a fiataloknak, milyen lehetőségek vannak, milyen innovációk vannak, milyen újdonságok vannak, és milyen szakmát tudnak tanulni, illetve hova tudnak elhelyezkedni. Itt kezdődik a mi feladatunk, hogy megmutassuk azt, érdemes itt élni és érdemes ide hazatérni – foglalta össze a főispán.
A főispán hozzátette a kétnapos rendezvény a felnőttek számra is hordoz magában üzenetet, hiszen nekik kell megtenni mindent azért, hogy a fiataloknak meglegyen a jövő, nekik is szükséges a szemléletüket formálni.
A fiatalokat a fősátor kiállítói mellett idén is várta az önkéntességet címerébe foglaló civil falu, de a legtöbben diákot a szakmasátor vonzotta, ahol a gyakorlatban is ki lehet próbálni például a kőműves, az ács vagy hegesztő szakmákat.