Hornung Ágnes arra is emlékeztetett, hogy a gyermekek otthongondozási díja (gyod) pedig négy év alatt több mint a duplájára nőtt. A minimálbér-emeléssel az úgynevezett diplomás gyedben részesülők is magasabb összegre számíthatnak. A januári ellátásokat így már emelt összegben kapják kézhez az érintettek a februári kifizetéskor.
A minimálbér január 1-jei növekedésével a gyed maximális összege elérte a bruttó 324 800 forintot, míg a diplomás gyed az alapképzésben részt vevő hallgatóknál 162 400 forintra, a mesterképzésben részt vevők esetében 207 480 forintra emelkedett.
A 30 év alatti anyák január 1-jétól érvényes személyijövedelemadó-mentessége a gyed és a diplomás gyed összegére is vonatkozik, így ezeket az ellátásokat magasabb nettó összegben kaphatják kézhez az érintettek, hiszen az ellátások összegét kizárólag 10 százalék nyugdíjjárulék-levonás terheli, a 15 százalékos személyijövedelemadó-előleget nem kell belőle levonni.
– Az adómentesség természetesen a csecsemőgondozási díj (csed) összegéből is érvényesíthető – emelték ki. Mivel 2021. július 1-jétől a csed mértéke a korábbi 70-ről 100 százalékra emelkedett, a 30 év alatti gyermeket vállaló nők esetében a személyijövedelemadó-mentességnek köszönhetően az ellátás összege a korábbi bruttó fizetésükkel megegyező lehet.
– A minimálbér emelkedésének hatására január 1-jétől nőtt az önellátásra képtelen gyermeket gondozó szülőknek járó gyod összege is. A gyod mértéke a bevezetéskor, 2019-ben bruttó 100 ezer forint volt havonta. A kormány vállalta, hogy az ellátás összege évről évre növekedve 2022-re eléri a minimálbér szintjét, vagyis 2023-ban a minimálbér emelkedésével a gyod összege is 232 ezer forintra nőtt – írták.
Forrás: FB/Hornung Ágnes