Az autóban utasként tartózkodott a férfi felesége, valamint három másik nő, velük szemben segítségnyújtás elmulasztásának vétsége miatt emeltek vádat, a járási ügyészség próbára bocsátás intézkedés alkalmazására tett indítványt.
A férfi 2024. május 14-én, a reggeli órákban egy személygépkocsit vezetve közlekedett Békéscsaba lakott területén, a Gyulai úton a külső forgalmi sávban a Dobozi út felől a Bajza utca irányába. A gépkocsiban utasként tartózkodott a jobb oldali első ülésen a felesége, a hátsó ülésen pedig három másik nő. A járművezető haladása közben nem biztosított áthaladási elsőbbséget a Gyulai út – Alkotmány utca kereszteződésében lévő kijelölt gyalogosátkelőhelyen épp akkor áthaladó 17 éves fiatal lánynak, amely miatt a gyalogost – lassítást követően – elütötte. Az ütközés hatására a sértett a gépkocsi motorháztetejére, majd onnan a földre esett, amelyet mind a jármű vezetője, mind az utasai észleltek. A baleset következtében a sértett 8 napon belül gyógyuló könnyű sérüléseket szenvedett.
A balesetet követően a férfi a gépkocsival a kijelölt gyalogos-átkelőhely környezetében az úttesten megállt, azonban az autóból a terheltek ki sem szálltak, ehelyett a sértett állapotáról történő érdemi meggyőződés és segítségnyújtás nélkül távoztak a helyszínről. A gépkocsi utasai nem hívták fel a jármű vezetőjét a megállásra és segítségnyújtásra, illetőleg – bár mindenkinél volt mobiltelefon – a sértettnek történő segítségnyújtásról a segélyhívó értesítésével sem gondoskodtak.
A járművezető megszegte a KRESZ. 43. (1) bekezdésében foglaltakat, mely szerint a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen a járművel a gyalogosnak elsőbbséget kell adni. Megszegte továbbá a KRESZ 58.§ (1) és (2) bekezdéseiben foglaltakat, mely szerint a balesettel érintett jármű vezetője köteles a járművel azonnal megállni, s a baleset folytán megsérült, vagy veszélybe került személy részére segítséget nyújtani és az esetleges további balesetek elkerülése érdekében minden tőle telhetőt megtenni. Ha a baleset halált vagy személyi sérülést okozott, a balesetről a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) haladéktalanul értesíteni kell és a lehetőséghez képest gondoskodni kell a nyomok megőrzéséről; a helyszínt csak az intézkedő rendőr engedélyével szabad elhagyni.
Forrás: Békés Vármegyei Főügyészség