Több mint hétszáz hátrányos helyzetű ember kaphat munkát a paktum segítségével

2017. december 7. 14:58 | Horváth Szabolcs

2020-ig több, mint 700 hátrányos helyzetű békéscsabait, vagy a járás terültén élő személyt vonnak be a munka világába a helyi szintű foglalkoztatási paktum segítségével. Mára sikerült felmérni a munkáltatói, képzési, munkaerő-piaci igényeket és ezeket rendszerbe állította a kormányhivatal. Nemrég egy tanulmány is elkészült aminek a legfontosabb célja volt, hogy megvizsgálja a közfoglalkoztatásban résztvevők mennyire motiváltak az elsődleges munkaerő-piacra jutásban.

Az elkészült tanulmány arra is kierjedt, hogy a közfoglalkoztatásban résztvevők hány százaléka dolgozott már úgy, hogy nem volt bejelentve. Ez az arány közel 50 százalékra tehető, ami nagyon magas szám. A felmérés fő célja az volt, hogy pontos képet kapjanak a paktum szervezetei arról, a közfoglalkoztatottakat mi motiválja abban, hogy átlépjenek az elsődleges munkaerő-piacra.

Utazástámogatás, bértámogatás, képzés alatti bértámogatás folyósítása, illetve a munkahelyre szállítás is segítség lehet. Ebből a szempontból azért van különbség Békéscsaba és a békéscsabai járás területe között. Azt látjuk, hogy az utazástámogatás és a munkahelyre szállítás, mint támogatás, az békéscsabai válaszadók számára is fontos, de lényegesen fontosabb a járás településein élők számára – nyilatkozta Kiss László szociológus, a Profektum Tanácsadó Kft. tanácsadója.

A munkaerő-piaci egyensúlytalanságot fogja várhatóan csökkenteni a paktum – mondta Herczeg Tamás, a Békéscsabai Járási Foglalkoztatási Paktum Irányító Csoportjának elnöke, hozzátéve, hogy a rendszer összeállt és működik.

– Ezt az egyensúlytalanságot talán egy kicsit fogja csökkenteni a paktum, mert arról van szó, hogy azoknak a hátrányos helyzetű csoportoknak kell valamilyen munkaerő-piaci szolgáltatást, illetve elsősorban elhelyezkedési lehetőséget biztosítani, amelyek ebben a térségben is viszonylag nagy létszámban vannak jelen – nyilatkozta Herczeg Tamás.

Pántya Imre, a Békés Megyei Kormányhivatal Társadalombiztosítási és Foglalkoztatási Főosztály, főosztályvezetője azt mondta: már novemberben 12 főt vontak be a projektbe és számukra bértámogatást nyújtanak. A munkáltatói igényeket kiszolgáló képzések nagy része 2018 első negyedévében indul el.

– A foglalkoztatási paktumok együttműködései sokkal inkább személyre szabott szolgáltatást tudnak nyújtani a foglakoztatóknak. Azt gondolom, hogy ezt felismerték azok a stratégiai partnerek, munkáltatók, akik meghatározzák a békéscsabai járás, illetve Békés megye foglalkoztatási jövőjét. Ők várják, hogy milyen tartalommal tudjuk megtölteni ezt az együttműködést – mondta  Pántya Imre.

A paktum fontos mérföldköve 2018 október vége lesz, amikor körülbelül 150 fő vonnak majd be a programba.

További programok »

Itthon

ASzakkör mintaprogram indult a Békéscsabai Szakképzési Centrumban

A kézműves hagyományok megőrzése és az ifjúságnak történő átadása jegyében írt alá együttműködési megállapodást a Nemzeti Művelődési Intézet és a Békéscsabai Szakképzési Centrum. Az ASzakkör mintaprogram részeként az oktatási intézményben húsz szakágban száztizenegy szakkör indul közel hatszáz diák részvételével.
16:57
FEL