A könyvbemutatón Rakonczás Szilvia, a könyvtár igazgatója korabeli újságcikk segítségével idézte fel az alapítás időszakát. Mint mondta, 1989. január 1-jétől működött a Tevan Könyvkiadó Békéscsabán. Ebben a régióban, a múlt század első évtizedeiben, a Tevan család már folytatott könyvkiadói és könyvművészeti tevékenységet. De csak a hetvenes évek végén fogant meg újból, majd egy évtizedig érlelődött a gondolat, hogy legyen egy önálló könyvkiadó Békéscsabán. Budapesten kívül Debrecenben jött létre az első ilyen műhely, a békéscsabai volt a második.
Dr. Cs. Tóth János, művészeti író, a Tevan Könyvkiadó alapítója elmondta, hogy a magyar könyvszakma hamar befogadta őket, mint egy „vidéki kisöcsikét.”
– Nagyon jó nevű írók, költők jelentkeztek nálunk. Ismerve a Tevan nevet és minőséget, úgy gondolták, hogy ezt folytatjuk, és ez így is történt. Emiatt aránylag könnyű volt jelen lenni a magas irodalmi életben. Így történhetett, hogy okos kiadáspolitikával, feszes gazdálkodással másfél évtized alatt közel kétszáz könyvet, kiadványt jelentettünk meg – jegyezte meg dr. Cs. Tóth János.
A kiadó alapítója hozzátette, hogy a jubileumi kötet valójában dacból született meg: művelődéstörténeti, irodalomtörténeti értékű könyvkiadó volt Békéscsabán a Tevan, de mégis "visszhangtalanul múlt el". Most a kötetben sajátos módon idézik fel a működését.
– Az elmúlt évtizedekre visszatekintve minden könyvborító, ami megjelent, az szerepel a kötetben: szépirodalom, versek, próza, történelmi tárgyú munkák, műfordítások, képzőművészeti esszék és gyerekkönyvek borítói. Ez átfogja azt a munkásságot, amit a kiadó a magáénak tudhatott – mondta dr. Cs. Tóth János.
A Békés Megyei Könyvtárban tartott könyvbemutatóra több olyan író és költő is eljött, akinek a kötete még a Tevannál jelent meg. Herczeg Tamás ezúttal nemcsak országgyűlési képviselőként, hanem alkotóként is jelen volt, hisz a Világváltás című verseskötetét szintén a Tevan adta ki, és az általuk megjelentetett Bárka irodalmi folyóiratban is jelentek meg írásai.
– Máig jelentős az a műhelymunka, az a hagyaték, ami a Tevan Könyvkiadótól származik. Jó érzéssel tölt el, hogy én is megfordultam abban az irodalmi műhelyben. Bizton állíthatom, hogy mindnyájunknak sokat adott a kiadó, azoknak is, akik akkor már kiforrott, mértékadó művészek voltak, és nekünk is, akik akkor ismerkedtünk ezzel az intellektuális, irodalmi, szellemi világgal. A fejlődésünknek, az irodalom iránti vonzódásunknak is fontos muníciót adott a Tevan – fogalmazott Herczeg Tamás.
1997-ben dr. Cs. Tóth Jánost a Móra Kiadóhoz hívták vezérigazgatónak, amit el is vállalt. A Tevan Kiadó 2004-ig még fennállt, korlátolt felelősségű társaságokhoz, nyomdához került, de sajnos nem sikerült életben tartani.
Kérdésünkre, dr. Cs. Tóth János elmondta, hogy mára nagyon megváltozott a könyvpiac. Akkoriban tízezer példány alatt nem nyúltak könyvhöz, most pedig már 5-600 példány is megjelenik. Az internet világával átalakultak a szokások, átalakult a terjesztés, az interneten akár egymagában is kiadhat valaki egy kötetet és árusíthatja, akkor pedig rendszerszerűen működött ez az egész.
Mindenesetre jó visszaemlékezni arra, hogy volt egyszer egy igazi értéketket közvetítő Tevan Könyvkiadó…