Téli napforduló – az Újjászülető Fény Ünnepe Békéscsabán

2021. december 21. 07:25 | behir.hu

A téli napforduló az északi féltekén a csillagászati tél kezdetét jelenti, és hagyományok is kapcsolódnak hozzá. Baji Miklós Zoltán (Ja Bai) pedig ebből az alkalomból idén is Újjászülető Fény Ünnepe szertartást szervez a Munkácsy Mihály Múzeum és a Dobszerda Kör, mint segítő partnerek közreműködésével.

A napforduló csillagászati kifejezéssel a Napnak a Föld egyenlítőjéhez való helyzetét fejezzük ki. A napforduló az a pillanat, amikor a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugaraitól. Technikailag a téli napforduló idején, a Nap közvetlenül a Baktérítő fölött delel. Az északi féltekén a téli napfordulóig a Nap északról délre halad, utána pedig délről észak felé kezd mozogni, és az év legrövidebb nappalát (következésképpen a leghosszabb éjszakáját) adja. A téli napforduló az északi féltekén december 21-én (esetenként 22-én) van.

Szokás volt egykor, hogy a téli napforduló táján a kanászok, pásztorok elkezdtek durrogatni az ostorokkal, és tülköltek. Házról-házra jártak, és tüzeket gyújtottak, azok hamuján áthajtották a barmokat, lovakat, marhákat különösen a hasított körmű állatokat, hogy azok ne legyenek betegek.

A téli napfordulókor gyümölcsökkel teli tálakat is tettek az asztalokra, azért, hogy a következő év is bővelkedjen majd gyümölcsökben. 

 

Az Újjászülető Fény Ünnepe Békéscsabán

 

Baji Miklós Zoltán Békéscsabán, a Gabonamúzeumnál tart szertartás az Újjászülető Fény Ünnepén Krajcsó András felépülése érdekében, és a közelmúltban elhunyt Forgács Lajos emlékére. 
 
A program a következő
 
  • Gyülekező, Szent-Szer-Tér építése december 21-én, kedden 13 órától.
  • 15 és 16 óra között Kiss Gabriella megnyitja az Őrtűz szertartás szent-terét, majd párja, Medovarszki János hagyományőrző pattintással beindítja az Élesztő-lélektüzet, amelyből Gabriellával közösen életre keltik az Őrtüzet.
  • Beszélgetés Erdősi Gézával, a téli napfordulóról.
  • A Vízasszony, Tűzember és a négy égtáj gyújtóinak kiválasztása a varázsdobverővel.
  • Felajánló szalagok elhelyezése a fákon, bokrokon (a szalagok felhelyezése közben lehet elmondani kívánságunkat kérésünket a szellemvilágnak).
  • Elbocsájtó cédulák, megírása. (Ezekre írhatjuk fel azokat a dolgokat, amelyektől meg szeretnénk szabadulni. Például saját, vagy ismerőseink betegségei, családon belüli, vagy környezetünkben jelentkező problémák.) Fontos, hogy a cédulákat úgy helyezzük el, hogy könnyen elő tudjuk venni, amikor elkövetkezik a nagy Szertartás Máglyájába történő bedobásuk!
  • A részvevők Vízasszony és Tűzember általi zsályafüstölős auratisztítása a Kelet Kapuban, átlépés a kapun a Szent-szertér feltöltése, helyeink elfoglalása, a Nap járásának megfelelően, közben a Yotengrit mantra ismételgetése.
  • Védelmi Yotengrit vízkör létrehozás a Vízasszony és a Tűzember segítségével.
  • Közös belépés a védett Yotengrit vízkör belsejébe.
Ekkor következik Ja Bai szertartásrend ismertetője, amelynek végén megkéri a gyülekezet tagjait egy közös utánamondásos fohászra.
 
Téli napfordulat: 2021. december 21., kedd, 16 óra 58 perc
  • Nagy Szertartás-Máglya meggyújtása, ünnepi szertartás.
  • Virrasztás, az újjászületett Nap köszöntése

Száraz fát, a Kelet-Kapu díszítéshez, örökzöldet (fenyő, boróka, tuja ágakat), dobokat, szittyakürtöt, csörgőket, hangkeltő eszközöket, meleg ruhát, felajánló szalagot, étel- és italáldozathoz, valamint közös fogyasztásra, pogácsát, kalácsot, kenyeret és egyéb élelmiszert, pálinkát, bort, forralt bort, teát, artézi vizet lehet vinni. 

További programok »

Kultúra

Huszonötödik alkalommal rendezték meg a Simonyi Imre Emlékversenyt

Immár huszonötödik alkalommal rendezték meg a Simonyi Imre Emlékversenyt a gyulai Karácsonyi János katolikus gimnáziumban november 15-én. Az eseményre száznyolcvan diák érkezett, akik versmondás, versírás, versillusztráció és versmegzenésítés kategóriákban mérték össze a tudásukat.
09:24
FEL