Varga Tamás alpolgármester köszöntő beszédében kiemelte, Baji Miklós Zoltán folyamatosan tanul, képzi magát, új utakat keres. Egy ilyen út volt számára a gyermekekkel való foglalkozás is, amely azonban gyökerek és hagyományok nélküli, hiszen tulajdonképpen Vágréti János szellemiségét örökíti át.
– Önök is tapasztalják Miki bácsinak azt a nem formális pedagógiai hozzáállását, ami sokkal többet ad sokszor, mint egy rajzóra az iskolában, hiszen ő komolyan veszi a gyerekeket. Komolyan készül egy-egy foglalkozásra, inspirál, támogat, vezet, de irányít is. Teret ad, hogy ezek a fiatal alkotók megtalálják a saját hangjukat, képi nyelvüket – méltatta a gyermekek mentorát az alpolgármester.
Hangsúlyozta azt is, hogy minden egyes képben benne vannak az alkotók és azok a mesék és történetek, amelyeket megismertek. Ezekkel a képekkel csalnak mosolyt a kávéházba betérők arcára.

– Rajzolás közben boldog vagyok, igazából csak akkor vagyok boldog, és amikor megnyerek egy rajzversenyt, akkor aztán végtelennek érzem a világot, és az jut eszembe, hogy bármit elérhetek, akár a csillagokat is – ezzel a Szentesi Éva idézettel kezdte köszöntőjét Juhász Zoltán. A könyvtárigazgató hangsúlyozta, a 96. Ünnepi Könyvhétre készülődés időszakában gyakran szóba kerül a könyvek, az olvasás és a mesék szerepe, az év többi részében pedig gyakran meg is kérdőjeleződik a könyvek szükségessége.
– Több kutatás és tanulmány is igazolta, hogy a gyermekkori mesélés, a felolvasás különösen pozitív hatással van a gyermekek személyiség- és képességfejlődésére, többek között a nyelvi, az érzelmi, szociális és közösségi készségekre, valamint a kreativitás és a képzelet fejlesztése is megvalósul ekkor. Az itt látható rajzokon pedig látszik, hogy a szülők, nagyszülők minden bizonnyal elhozták az ifjú alkotókat a könyvtárba, kikölcsönöztek könyveket és felolvastak nekik – fejtette ki Juhász Zoltán.

Salló Szonja, a Hanni Panni Kávézó tulajdonosa aláhúzta, amióta a kiállítás beköltözött a falak közé, azóta mosoly is beköltözött a kávézóba, a vendégek pedig hosszas diskurálást és fejtegetést folytatnak a képek előtt.
Az ifjú alkotók nemcsak képzeletük, álmaik, gyermekkoruk meséinek színes lenyomataival várták a tárlat látogatóit, hanem ajándékkal, három humoros, szívet melengető verssel köszöntötték a megnyitó résztvevőit. Az ifjú mesterek sem mentek haza üres kézzel a megnyitóról, a könyvtár ajándékaként egy-egy Lieb Mihály Leó: A sötétség fátyla címet viselő füzetet vihettek haza.

A „BMZ univerzum” fiatal alkotóinak tárlata a könyvtár és a kávéház nyitvatartási idejében tekinthető meg.