Gyakorlati versenyt tartottak katasztrófavédelmi ismeretekből, a legjobbak Budapesten bizonyíthatnak majd.
Gátépítés homokzsákokból, tájékozódás füstsátorban vagy éppen szivattyúk üzembe helyezése. Ilyen és ehhez hasonló feladatokat kellett megoldani a csapatoknak a Katasztrófavédelmi Ifjúsági Verseny megyei fordulóján. A versenyen hat általános, illetve hat középiskolás csapat szerepelt. A két kategória első helyezettjei a budapesti országos versenyen képviselheti majd megyénket.
Hét próbát kellett kiállniuk a csapatoknak. Az egyik állomásnál például nyúlgátat építettek a diákok, egyenként megközelítőleg 10 kilogrammos homokzsákokból, időre. Emellett a szivattyú működési elvét is ismerniük kellett a versenyzőknek. A felmenő rendszerű megmérettetés célja, hogy a fiatalok minél szélesebb köre, játékos formában ismerkedjen meg a katasztrófavédelem munkájával, alapvető ismereteket szerezzenek a veszély- és katasztrófahelyzetben történő megelőzési, védekezési és helyreállítási feladatokról.
– Nagyon szeretik a gyerekek a versenyt. Az a tapasztalatunk, hogy örömmel vesznek részt rajta. Sok esetben azokat, akik itt sikerült "megfertőzni" a katasztrófavédelem alapjaival, felnőtt korukban a mi kötelékünkbe jönnek dolgozni, és ezt a szakmát választják – tudtuk meg Lipták István nyugállományú tű. ezredestől, a Békés Megyei Katasztrófa- és Polgári Védelmi Szövetség elnökétől.
Nem maradtak el a szerelési és a térlátást segítő ügyességi feladatok sem. A versenyzőknek vagy az előre feltekert tömlővel kellett szaladni, vagy éppen a kihúzott tömlőt kellett feltekerni és a pálya végén álló konténerben elhelyezni. A legnagyobb kihívást a füstsátor okozta. Itt a versenyzők a fejükre húzott kámzsával léptek be a füsttel telített helyiségbe, ahol különböző felszereléseket kellett felismerni.
A két kategória első helyezett csapata az április 22-i, budapesti országos versenyen képviselheti megyénket.