Hogyan nézi meg az óráját az, aki nem lát? Hogyan intézik el a vakok a bevásárlást, az otthoni teendőket, és egyáltalán, hogyan tájékozódnak a városban? Ezekre a kérdésekre is választ kaphattak azok, akik ellátogattak csütörtökön Békéscsabára, ahol a Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesülete szervezésében bemutatták a vakvezető kutyákat és a nem látó emberek mindennapi életvitelét segítő eszközöket.
Különleges eszközök, speciális nagyítók, hanggal vezérelhető telefon, beszélő konyhai mérleg – mind-mind olyan eszköz, amelyek nélkülözhetetlenek egy látássérült ember életében.
Szinte minden feladatra nyújtanak megoldást a látássérült emberek számára – mondta el a Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesülete alelnöke. Ádász István hozzátette, ezekkel az eszközökkel a látássérültek gyakorlatilag önálló életet tudnak élni, ha jól elsajátítják a használatukat.
A legkomolyabb segítség mégsem a tárgyakban rejlik. A nem látó emberek mobilitását leginkább a vakvezető kutyák teszik lehetővé. Az is előfordult már, hogy valaki azért tudott munkát vállalni, mert hozzájutott egy ilyen négylábúhoz. Az itt megismert, Natasa névre hallgató eb egy labrador retriever, de más fajták is kiképezhetők vakvezetőnek – tudtuk meg az országos szövetség Vakvezető Kutyakiképző Központjának vezetőjétől. Schiff Mónika elmondta, az a fontos, hogy az állatok nyitottak legyenek, jól tűrjék az ingereket, ne féljenek, de ne is legyenek agresszívek. A kutyáknak képeseknek kell lenniük arra, hogy különböző helyzetekben önálló döntéseket hozzanak.
Jelenleg 74 kutyára nyújtottak be igényt, ám a központ annak ellenére, hogy idén – részben állami támogatásból – növelni tudta a kiképzések számát, így is csak 15-16 kutyát tud felkészíteni. Egy vakvezető kutya kiképzése mintegy kétmillió forintba kerül, de az igénylők ingyenesen juthatnak hozzá a használati joghoz.
A hírről készült videó anyagunk: