Tanévnyitó a Színitanházban

2024. szeptember 4. 12:54 | Kintner Nikolett

A Békéscsabai Jókai Színház Színitanházában is elkezdődött a tanév. Az egy ideje létszámhiánnyal küzdő intézmény vezetői, Seregi Zoltán és Kovács Gábor Dénes, nyíltan beszéltek a jelenlegi helyzetről és a tanitézmény fontosságáról.

A több mint 30 éve működő iskola, jelenleg a budapesti Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia tagintézményeként fogadja diákjait. A felvételi időszakban kialakult létszámhiány miatt megkérdőjeleződött az eredetileg Pesten is induló színész képzés sorsa, melyet az akadémia az idei tanévtől kizárólag a békéscsabai intézményre korlátozott.

A Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia igazgatója beszédében elmondta, fájdalommal tölti el, hogy meg kellett szüntesse a pesti színész oktatást, de a túlképzettség és a számos, ezt a szakmát tanító, különböző intézmény miatt nem volt más választása. Kiemelte azt is, hogy a békéscsabai Színitanház egyedülálló körülményei miatt kivételes és kiváló minőségű oktatást nyújt a hallgatók számára.

– Ez az a műintézmény itt Békéscsabán, amely egyedül az országban egy élő színházi struktúrában, az abban dolgozó nagyon magas színvonalú művésztanárokkal végzi a mindennapi munkáját – mondta köszöntőjében Kovács Gábor Dénes.

Seregi Zoltán (Fotó: Bere Mátyás/behir.hu)

 

Az iskola végül hét új színihallgatóval indíthatta el a tanévet, melyről Seregi Zoltán, a Jókai színház igazgatója és a Színitanház helyi vezetője nyilatkozatában elmondta, hogy mind a technikus, mind a színész szak számának igyekszik biztosítani a megfelelő szakmai gyakorlatokat, nemcsak az órákon, hanem a tanulók színházi munkálatokba való bevonásával is.

– A színészek főleg másodévtől kisebb szerepeket játszhatnak a profi előadásokban és mindenféle színpadi feladatot kapnak, ami nagyon fontos, mert ez egy gyakorlati szakma. Ugyanez vonatkozik a technikusokra, hiszen ők már másodévben a kamara- vagy a stúdiószínházban önállóan végeznek el világosítást, hangosítást egy előadás alatt – nyilatkozta a direktor.

Szente Éva (Fotó: Bere Mátyás/behir.hu)

 

A színészmesterség, illetve a tánc- és énekórák mellett az oktatás egyik legfontosabb alappillére a beszédtechnika, melyet már hosszú ideje Szente Éva oktat.

– A beszédtechnika az egyik alapozó tantárgyunk. Az órákon megszerzett technikai ismeretekre épül a későbbiekben a művészi beszéd, és ennek a segítségével tudnak a diákok színészmesterségből olyan teljesítményt nyújtani, amely mind művészileg, mind technikailag megfelelő a színház és a színiiskola számára – fogalmazott a tanár.

Fotó: Bere Mátyás/behir.hu

 

A hallgatók izgatottan, megilletődve hallgatták az igazgatók beszédeit, sokan az ország távolabbi pontjairól érkeztek, hogy itt tanulhassanak.

– Azért jöttem erre a szakra, mert nagyon érdekel a színház világa, ezért azt várom a képzéstől, hogy minél többet fejlődhessek és később akár el is helyezkedhessek ebben a szakmában – osztotta meg terveit Jandácsik Violetta, a Színitanház újdonsült színész hallgatója.

A színházlátogató átogató közönség maga is része lehet ennek a folyamatnak, hiszen egy-egy előadásban számos, a szakmai gyakorlatát végző diák kemény munkájának lehet majd szemtanúja.

További programok »

FEL