Ahogy arról korábban beszámoltunk múlt héten átadták a szarvasi Körösvölgyi Állatpark legújabb 330 millió forintos fejlesztéseit. A látogatóközpont közel 20 éves állandó kiállítását cserélték le egy modern, interaktív tárlatra, amely a Körös-Maros Nemzeti Park természeti értékeit és az itt folyó természetvédelmi munkát mutatja be. Az 1200 négyzetméteres, kétszintes kiállítás, első szintjén a park tájegységeit, és az azokra jellemző állat- és növényfajokat mutatják be.
– Egy hatalmas LED tv-n elevenedik meg a puszta szépsége, és a digitális kódok segítségével pedig a diorámában szereplő fajokat lehet életre kelteni a különféle filmeknek köszönhetően. Ez az alapismeret, amit át szeretnénk adni, és ezen felül, aki részleteibe menően szeretne picit a nemzeti park szegmenseiben elmélyülni, annak az emeleti részt ajánlom – tájékoztatott Körömi Krisztina, a Körösvölgyi Állatpark látogatóközpont-vezetője.
A második szinten a táj történetét ismerhetik meg az érdeklődők a jégkorszaktól napjainkig. Itt 1500 éves avar kori régészeti leletek is megtalálhatóak, de a tájegységek évszakonkénti változása is megfigyelhető.
Az érdeklődők például egy gombnyomással eláraszthatják a Kardoskúti fehér-tavat, miközben egy filmen megnézhetik, hogy az adott vízállásnál melyek a tájra jellemző fajok. A nemzeti park szakemberei a kiállításhoz kapcsolódóan múzeumpedagógiai foglalkozásokat dolgoztak ki a látogatóközpontba érkező csoportoknak.
A számos fejlesztés mellett a Kárpát-medence őshonos élővilágát bemutató állatparkba pedig új lakók érkeztek. Az alig több mint kéthónapos szürke farkaskölykök a múlt héten költöztek kifutójukba. Ajsát és Kurszánt kézhez szoktatják gondozóik, hogy stresszmentes életet biztosítsanak számukra.
– Nekünk ezeket az állatokat folyamatosan állatorvosi kezelésben kell részesíteni. Nem akarjuk őket altató lövedékes fegyverrel folyamatosan elaltatni, vagy bármilyen olyan dolgot alkalmazni, ami náluk nem megfelelő. Szeretnénk, ha kézből lehetne odaadni nekik a különböző féregtelenítőket, illetve az oltásokat is csakis éber állapotba be tudnánk nekik adni, ez nekik nagyon fontos – hangsúlyozta Czifrák Gábor, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálat-vezetője.
A szürke farkaskölykök birtokba vették kifutójukat és egészségesen fejlődnek. A szakemberek szerint ennek biztos jele az, hogy igazi farkas módjára viselkednek, ha nem esznek vagy alszanak, akkor mindenre vadásznak, amit meglátnak, legfőképpen egymásra.
Az érdeklődők a nyári szezonban minden nap, még ünnepnapokon is megnézhetik a farkasokat és az új kiállítást Szarvason a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjában.