Mohácsy Mátyásra emlékeztek a Széchenyi ligetben a hétvégén. A Kossuth–díjas békéscsabai kertész születésének 136. évfordulóján, a Lencsési Közösségi Ház és a Mohácsy Mátyás Kertbarát Kör szervezésében a megemlékezők koszorút helyeztek el a magyar kertészet nagy alakjának mellszobránál.
A békéscsabai születésű Mohácsy Mátyás munkássága meghatározta nem csak a hazai, de még az európai gyümölcstermesztést is – mondta róla ünnepi beszédében Huszár Endre a Mohácsy Mátyás Kertbarát Kör vezetője:
– Egyrészt olyan gyümölcsfajtákat hozott be Magyarországra, amelyeket még ma is fogyasztunk: starking alma, golden delicsesz alma. Olyan termelési és metszési módokat vezetett be, amelyeket mind a mai napig használunk, alkalmazzuk, mint kertbarátok.
A békéscsabai születésű kertész 10 évig vándorkertészként dolgozott a világban. A magyar mellett négy nyelven beszélt. Oroszul a Szibériában töltött fogságban tanult meg, ahonnan hat év után szökött meg. Azt követően a Kertészeti Tanintézetben dolgozott, melynek később az igazgatója is lett. A Kertészeti Egyetem dékánja, majd rektora, aki mindig kalapban és nyakkendőben járt. Kiváló kapcsolatokat ápolt munkatársaival, diákjaival. 37 könyvet írt, többnek társszerzője.
– Ha végigolvassuk az életútját, azt gondolom, hogy minden túlzás nélkül ki lehet jelenteni, hogy ez példaértékű volt. Példaértékű volt emberileg és szakmai szempontból is. A Lencsési Közösségi Házban 1995-ben alakult meg a közösségi ház által fenntartott kertbarát kör és a megalakulás húsz éves évfordulóján vette föl a Mohácsy Mátyás nevet – tudtuk meg Takács Pétertől, a Lencsési Közösségi Ház igazgatójától.
A megemlékezés végén a Széchenyi ligetben található mellszobránál helyeztek el koszorúkat a kert és természetbarát közösségből álló csoport tagjai.