Világszenzáció! Új állatfajokat fedeztek fel magyar kutatók – jegyzet

2024. július 13. 10:20 | D. Nagy Bence

A szakértők az elvégzett kísérletek nyomán megállapították: kistestű, alapvetően békés, de bizonyos hatásokra rendkívül agresszívan reagáló élőlényekről van szó.

A szenzációs felfedezés kapcsán prof. dr. Éthy Zsigmondot, az ELTE kutatócsoportjának vezetőjét kérdeztük.

– Rögtön tegyünk is tisztába egy fontos kérdést, amely a laikusokban is először merülhetett fel! Ha tényleg ennyire agresszív fajokról van szó, miért nem fedeztük fel őket hamarabb? Nos, a választ egyelőre mi sem tudjuk, de kollégáimmal együtt nyitottak vagyunk mindenfajta megoldásra – mondta el megkeresésünkre a bizakodó szaktekintély.

Bár bevallottan sok minden homályos még az újonnan felfedezett állatkákkal kapcsolatban, a kutatócsoport tagjai máris elnevezték az állításuk szerint a puhatestűek törzsébe, azon belül is a Libraricus ignoransok (Librarikusz ignoransz) családjába tartozó élőlényeket.

Leiteriacabus hungaricus (Forrás: Dr. Éthy Zsigmond)

 

– Rögtön két különálló nemzetséget is találtunk, melyek tagjai – bár küllemükben fellelhetőek közös vonások – alapvetően különböznek egymástól. Az első kis lény a Napilapitis dyslexicus (Napilapitisz diszlexikusz) nevet kapta, míg a másik a Leiteriacabus hungaricust (Leiterjakabusz hungarikusz) – erről már dr. Csápi Anomália, a kutatócsoport szakmai referense beszélt. Mint mondta, a nevek maguktól érdetődőnek tűntek, miután sor került az első, megfelelő fényviszonyok között lezajlott viszgálatra.

Ahogyan a kutatócsoport fotói is bizonyítják, a kis puhatestűeket egészen egyedi küllemmel áldotta meg a természet.

– Mindkét egyed úgy néz ki, mintha újságpapírból hajtogatták volna őket, egészen origamiszerűek. Néhol a betűk is jól kiolvashatóak, igaz többnyire összefüggéstelen szövegtöredékeket találtunk rajtuk. A legérdekesebb mégis az, hogy bár önmagukban, saját megszokott környezetükben kimondottan békések voltak, azonban amikor a két faj egyedeit egy közös terráriumba helyeztük, rendkívül harciasak lettek egymással szemben. Meg is jegyeztük a kollégákkal, hogy a kis csetepaté olyan volt, mintha egy kommentháborút néztünk volna végig élőben – idézte fel dr. Emre Haslab, aki Törökországból csatlakozott a kutatócsoporthoz.

A tudosók hipotézise szerint a puhatestűek egymással szembeni ellenséges magatartása abból következik, hogy nem tudják értelmezni az egymás házán, testén lévő textusokat.

– Ez a frusztráció számunkra, emberek számára sem ismeretlen. Ugyanakkor a Libraricus ignoransok családjának több tagjához hasonlóan alapvetően nem a "nyelvi nehézségek" állnak az agresszív viselkedés mögött, humorosan úgy is mondhatnánk, hogy egy csigavérből valók. Magyarul, bár élőszóban úgy-ahogy elkommunikálnak, komoly olvasási nehézségekkel küzdenek, innen is a találó nevek, melyekkel illettük őket – emelte ki dr. Csápi Anomália.

A kutatócsoport vezetője egy rendkívül unortodox összefüggésre mutatott rá egy harmadik, merőben különböző fajjal. Dr. Éthy Zsigmond feltételezése szerint a frissen felfedezett élőlények fejlődésük egy korai pontján kapcsolatban állhattak kétéltűekkel is.

– Jelentős kutatómunka áll még előttünk, de mind a Libraricus ignoransok, mind a Leiteriacabus hungaricusok esetében felvethetjük a rokonságot a közönséges analfabékával – zárta beszámolóját a professzor. 

Közönséges analfabéka (Forrás: Dr. Éthy Zsigmond)

További programok »

FEL