– Sokan nagyon várták már a teraszok, kerthelyiségek nyitását. Mit tapasztaltak Békéscsabán?
– Valóban sokan várták, hogy a jó idő beköszöntével a teraszokon a barátokkal, ismerősökkel, rokonokkal találkozzanak és kávézgassanak, vagy megigyanak egy pohár sört. Emellett azt is érzékeltem az elmúlt hetekben, hogy a csabai vendéglátósok szorgosan készülődtek a nyitásra. Szinte mindegyik teraszos vendéglátóhely kinyitott, csak egy-kettő volt, aki ezt nem tudta megtenni. Békéscsabán olyan tömegjelenetek nem zajlottak az első nyitott hétvégén, mint amilyet más magyar nagyvárosban lehetett látni, ennek örültem. Szeretném a vendéglátósok figyelmét felhívni arra, hogy közterület-foglalási engedély kell a teraszok kialakításához. Ha valaki nagyobb teraszt szeretne, mint amilyen eddig volt neki, azzal kapcsolatban is meg kell keresnie az engedélykérés miatt az önkormányzatot. Igyekszünk mindenkinek a kérelmét pozitívan elbírálni, azonban az engedélykérés nem mellőzhető. A vendégek számára pedig azt szeretném üzenni: miközben örülünk annak, hogy a terasz most már egy találkozási pont, továbbra is vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra, tartsuk be az egészségügyi és a higiéniai szabályokat a teraszokon, vendéglátóhelyeken.
– Április 26-án elkezdődött a tömeges oltás; bárki, aki regisztrált, jelentkezhet védőoltásra. Hogyan zajlik ez Békéscsabán?
– A kormány intenzív, dinamikus munkájának köszönhetően ma Magyarországon messze az európai uniós átlag fölött van az átoltottság, köszönhetően a vakcina-beszerzések sokrétűségének és gyorsaságának. Békéscsabán is azt tapasztaljuk, hogy egyre többen vállalják az oltás felvételét – már én is sorra kerültem és megkaptam az első oltást. Két nappal azután egy kicsit gyengébbnek éreztem magam, de 10-12 óra múlva visszatért belém az erő. Sokan tapasztalják bármely oltás esetében, hogy átmenetileg egy kicsit legyengül a szervezetük. Ettől nem kell megijedni, azonban ha valakinél komolyabb mellékhatások jelentkeznek, a háziorvosával konzultálhat. A közelmúltban – az önkormányzat, a kormányhivatal és a Magyar Honvédség együttműködésének eredményeként – három napig egy oltóbusz is volt Békéscsabán, a Lencsési lakótelepen, illetve Jamina városrészben; közel 500 embert a buszon oltottak be. A vakcinák nagy számának köszönhetően ma már mindenki hamar fel tudja venni az oltást Békéscsabán is az oltópontokon vagy a háziorvosánál. Csak biztatni tudok mindenkit, aki eddig még nem tette meg, hogy regisztráljon, legyünk mi csabaiak minél többen beoltva.
– Április 19-én újra kinyitottak az eddig csak ügyelet biztosító óvodák, és az általános iskolák alsó tagozatai. Zökkenőmentes volt az újrakezdés?
– Sajnáltam a csabai családokat, amikor az óvodák bezártak és csak ügyeleti rendszer volt. Sok családnak okozott fejtörést, hogy a legféltettebb kincsükre, a gyermekükre ki vigyázzon ebben az időszakban. Az ügyelet idején a gyerekek 15-20 százaléka járt óvodába, most azonban, a régi rend visszaállításával lényegében a gyermekek 90 százaléka jár már. Az óvodákat az átmeneti időszakban fertőtlenítették, takarították, elvégezték a karbantartási feladatokat. Most azonban újra élet költözött az intézményekbe, gyermekzsivaly, mosoly és szeretet tölti be az óvodákat. A szülőket természetesen továbbra is arra kérem, hogy csak akkor vigyék gyermeküket az óvodába, ha teljesen egészséges.
– Zajlik az érettségi, május 10-étől pedig visszatérhetnek a jelenléti oktatáshoz a felső tagozatban és a középiskolákban is. Itt mire számítanak?
– Az általános iskolák, és a középiskolák fenntartója nem az önkormányzat, de folyamatosan figyelemmel kísérjük az oktatási intézményeink sorsát. Most az látjuk, hogy az általános iskolák alsóbb osztályaiban viszonylag zavartalan a jelenléti oktatás. Bízunk benne, hogy május 10-étől a felső tagozatokon és a középiskolákban sem lesz gond. Borzasztóan sajnálom, hogy a középiskolák végzősei ebben a tanévben nem élhették át a szalagavatót, a ballagást, de a járványhelyzet miatt elővigyázatosnak kellett és kell lenni.
– Az utóbbi időben a korlátozások és enyhítések kapcsán többször változott a helyközi, illetve a helyi járatok menetrendje. Mi várható, ha újra kinyitnak a középiskolák?
– Folyamatosan egyeztetünk a Volánbusz Zrt. illetékeseivel, ahogy tettük tavaly is. Senkinek sem jó, ha fölöslegesen járnak a buszok, ugyanis a helyi járatokhoz a forrást a város költségvetéséből kell megteremteni. Ugyanakkor az sem lenne jó, ha nem lenne elegendő járat, amikor visszatérnek az iskolások. A középiskolák megnyitásával az oktatásra való visszatéréssel az ilyenkor megszokott menetrend lép majd életbe Békéscsabán is.
– Miután elérjük a 4 millió beoltottat, újabb enyhítések jönnek. Mennyire lesz ellenőrizhető ekkor az új szabályok betartása?
– Természetesen folyamatosan figyeljük, elemezzük a kormányzati bejelentéseket, különös tekintettel arra, hogy azok milyen feladatokat rónak az önkormányzatokra. Az érvényes szabályok betartását most is a rendőrség ellenőrzi, ez nem változott a járvány harmadik hulláma idején sem. Sok létesítmény lesz látogatható a védettségi igazolvánnyal rendelkezők számára: kulturális intézmények, sportlétesítmények, sportrendezvények, sőt, az éttermek belső terei is. Érdemes tanulmányozni a kormányrendeletet, hiszen nagyon sok szabály változik, ha a 4 millió beoltottat eléri Magyarország. A maszkviselés azonban továbbra is kötelező marad a közterületeken és a tömegközlekedési eszközökön. Egyes szakemberek azt mondják, hogy a kötelező maszkviselés talán egész nyáron megmarad, ezzel együtt kell még élnünk. Türelemmel kell viselnünk ezt a helyzetet, hiszen magunkat és másokat is védünk ezzel.
– A Föld napjához kapcsolódóan többek között polgármester úr is ültetett fát. Látszik, hogy a városvezetés és a lakosság is elkötelezett Békéscsaba zöldítése mellett, hiszen a faültetési akciók nagy népszerűségnek örvendenek. Ugyanakkor minden fa kivágása, vagy gallyazása nagy felháborodást kelt.
– Örülök, hogy a csabaiak érdeklődnek e tekintetben is a környezetvédelem iránt. Szeretnék mindenki megnyugtatni, hogy a városvezetés aktívan elkötelezett a fák ültetése mellett, ebben csak egy szimbolikus esemény volt a Föld napi faültetés. Ezzel arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy valamennyiünk közös felelőssége a város zöldfelületeinek ápolása. Ha bármilyen okból – beruházás vagy akár balesetveszély miatt – közterületen fákat kell kivágnunk, mindig legalább annyit fát ültetünk, mint amennyit kivágtunk. A Szabolcs utcai kerékpárút-építés kapcsán például 47 fát kellett kivágni és több mint százat ültettünk helyettük. A sportcsarnok mellett épített napelempark telepítése miatt néhány díszfát kellett kivágnunk, helyettük pedig a Kétegyházi úton ültettünk gyönyörű fasort a kerékpárút mellett.
– Folytatódik a Békéscsaba hazavár program is, nemrégiben újabb fiatalokat támogatott a város.
– A Békéscsaba hazavár program 2015 óta működik. A polgármesterré választásomat követően fontos célom volt, hogy legyen a városnak egy ilyen programja, a közgyűlés pedig támogatott ebben. 2021-re elértünk oda, hogy összesen már több mint száz diplomással kötött az önkormányzat ilyen együttműködési megállapodást. Két eleme van ennek, az egyik az ösztöndíj-szerződés, amikor az egyetemre járó fiatalt támogatja a város az utolsó két évében (négy félévében) havi 40 ezer forinttal. A másik elem az egyszeri, 300 ezer forintos támogatás azoknak a diplomásoknak, akik itt telepednek lett, itt folytatják az életüket.