Szarvas Péter: Erős intézkedésekre van szükség!

2020. november 19. 15:23 | Mikóczy Erika

„Nekem minden csabai lakos egészsége egyformán fontos, mindannyiunkért aggódom. Egy ekkora, több mint 58 ezer lakosú városban, ahová naponta általában 20 ezer ember érkezik tanulni vagy dolgozni, egyértelmű intézkedéseket kellett hozni az emberek egészségének megőrzése, a járvány lassítása, és az egészségügy leterheltségének csökkentése miatt” – fogalmazott Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere, amikor veszélyhelyzeti intézkedésekkel kapcsolatban kérdeztük.

 
Nincsenek hivatalos adatok arra nézve, hány fertőzött van egy-egy településen
 

Szarvas Péter a 7.Tv Aktuális című műsorában elmondta, olyan hivatalos járványügyi adatok, amelyek települési bontásban készülnének nem állnak rendelkezésre, tehát pontosan nem lehet tudni, hogy hány koronavírus-fertőzött van Békéscsabán. 

–  A Békés megyei adatokból következtethetünk a békéscsabai adatokra is. A megyében naponta mintegy száz fővel nő a koronavírussal fertőzöttek száma. A megye lakosainak mintegy egyhatoda él Békéscsabán, tehát ha az arányokat nézzük, a városban naponta 15-20 fővel nőhet a pozitív esetek száma naponta. Hangsúlyozom: ez nem pontos adat, csak arányosítás, viszont egy hónap alatt ez is már igen komoly adat – fogalmazott a polgármester, aki kérdésünkre válaszolva közölte, hogy a Békés Megyei Központi Kórház gyulai tagintézményében alakítottak ki a koronavírusos betegek számára ellátóhelyet.

 
A megyeszékhely közterületein kötelező a maszk viselése

 

Mint ismert, november 11-étől 20 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom lépett életbe. Ez alól kivételt jelent a munkavégzés, valamint ha valaki a munkahelyére megy vagy onnan hazafelé tart. Szintén kivételt jelentenek a versenyszerűen sportolók, ők elhagyhatják az otthonukat, ha edzésre, sportrendezvényre mennek, vagy onnan igyekeznek haza. Ugyancsak el lehet hagyni a lakóhelyet kutyasétáltatás céljából, de csak 500 méteres körzetben. A kormányrendelet lefektette, hogy az eddig bevezetett szabályok továbbra is érvényesek, tehát a tömegközlekedési eszközökön, üzletekben, zárt terekben kötelező a maszk viselése.

A szabályozás kiegészült azzal, hogy a 10 ezer főnél nagyobb lélekszámú települések egyes közterületein szintén kötelező lehet a maszkviselés, a területek kijelölése itt a polgármesterek feladata. A kormányrendelet szerint sporttevékenység során, valamint a parkokban, illetve zöldterületeken azonban a maszk viselése továbbra sem kötelező.

Szarvas Péter polgármester Békéscsabára vonatkozóan kötelezővé tette a közterületen történő maszkviselést.

– A csabaiak egészségének védelme érdekében szigorú, erős intézkedésre van szükség, ezért született meg az a rendelet, hogy november 13-án 0 órától a városban a közterületeken, nyilvános helyeken a maszk viselése kötelező, a vonatkozó kormányrendeletben meghatározott kivételekkel. Az egyik ilyen kivétel, amikor valaki parkban vagy zöldterületen tartózkodik, a másik a sporttevékenység: gyaloglás, futás, kerékpározás. Tudom, sokan vannak, akik nehezen élik meg ezt a szigorú rendelkezést, de nem akartam városrészek vagy utcák között különbséget tenni e tekintetben. Hiszen a legfontosabb az egészség – szögezte le a polgármester.

 

 

Intézkedések a járvány lassítása érdekében

 

A kormányrendeletben meghatározott intézkedések természetesen Békéscsabára is érvényesek. Tilos minden gyülekezés, az éttermek vendéget nem fogadhatnak, ott csak az étel elvitele céljából lehet tartózkodni. Az üzletek – a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével – legkorábban reggel 5 órakor nyithatnak ki, és legkésőbb 19 órakor be kell zárniuk. Minden rendezvény megtartása tilos, ideértve a kulturális eseményeket, valamint a karácsonyi vásárt is. A vallási közösségek szertartásai a vallási közösség döntése szerint tarthatók meg. A szabadidős létesítmények használata szintén tilos, beleértve a kulturális intézményeket, fitnesztermeket, uszodákat.

Szarvas Péter a rendelkezések közül kiemelte, hogy Békéscsabán is ingyenes lett a parkolás, ez arra ösztönzi a csabaiakat és az ideutazókat, hogy autóval érkezzenek, kerüljék a zsúfoltságot. Ha valaki mégis tömegközlekedéssel utazik, most csúcsidőben több járat indul.

– Helyi intézkedésként a CsabaParkban, az önkormányzat által épített és üzemeltetett kutyafuttatót bezártuk, ugyanis az a kutyás gazdáknak csoportosulásra adhat alkalmat. A bentlakásos szociális intézményekben már szeptember elején bevezettük a látogatási tilalmat, ez a mai napig életben van. Az országos rendelkezéseknek megfelelően a közművelődési intézményeinket bezártuk, a sportrendezvények zártkapusak. Volt egy kis izgalom a tekintetben, hogy mi lesz az Árpád fürdővel. A fürdő a civil lakosság számára nem látogatható, de az aktív sportoló úszók és a vízlabdázók használhatják – tájékoztatott a polgármester.

 

Bölcsődék, óvodák, iskolák

 

A középiskolák és a felsőoktatási intézmények átálltak a digitális oktatásra, azonban a bölcsődék, óvodák és az általános iskolák továbbra is fogadják a gyerekeket.

– Nagyon remélem, a járvány nem ér el egy olyan szintet, ami felvetné ezen intézmények bezárását. Tavasszal a bölcsődék, óvodák, iskolák három hónapig zárva voltak, csak ügyeleti rendszerben működtek, bízom benne, hogy most nem lesz ilyen. Természetesen figyeljük, hogy az intézményekben dolgozók közül hányan fertőződnek meg, a működőképességet fenn tudjuk-e tartani – ez egyelőre rendben van. Csoportösszevonások esetleg lehetnek, ebben a szülők, hozzátartozók megértését kérem. Kormányrendeletben rögzítették azt is, hogy a dolgozókat hetente kell szűrni, itt a protokoll kialakítása folyamatban van – tette hozzá Szarvas Péter.

 

Bérletidíj-kedvezmény, segély

 

Az önkormányzat, ahogy tavasszal, úgy most is igyekszik segíteni a kisvállalkozóknak. Ha valaki például kénytelen bezárni az üzletét és kéri, az bérletidíj-kedvezményt kaphat. Akik pedig egyénileg kerülnek olyan helyzetbe, hogy segélyre van szükségük, azt kérelmezhetik a szociálpolitikai osztálynál.    

– A költségvetést már a járvány első ütemében majdnem 800 millió forinttal összébb kellett húzni, legalább ennyi volt a bevételkiesés idén, így ennyivel kevesebbet tudunk közcélokra fordítani. Rendkívüli lehetőségeink tehát nincsenek, de aki a járvány miatt nehéz helyzetbe kerül, az kisebb támogatásért az önkormányzathoz fordulhat – fogalmazott Szarvas Péter.

 

A közgyűlés helyett ismét a polgármester dönt

 

November 5-én lett volna közgyűlés, azonban november 3-ától életbe lépett a veszélyhelyzeti jogrend, így a testület már nem ülésezett, ismét a polgármester dönthet közgyűlési hatáskörben.

– Az elmaradt közgyűlés legfontosabb előterjesztéseit illetően azokban az ügyekben, ahol gazdasági szempontból vagy a határidő tartása miatt szükséges, meghoztam a döntéseket. Ahol pedig még van idő konzultálni, ott a döntést elhalasztom – tudatta a polgármester, hozzátéve, hogy minden területen bízik a mielőbbi újrakezdésben. Addig is vigyázzunk magunkra és egymásra!

További programok »

FEL