A Balassi Táncegyüttes társulatának néptáncosai már felkészültek az első leány locsolására. Közel 20 legény indult útnak húsvéthétfőn azért, hogy megöntözzön csaknem negyven leányt.
A hölgyek között volt olyan, akit először locsoltak meg a táncegyüttes férfi tagjai, ám Tóth Lucának ez már a harmadik alkalom volt. Mint mondta: annak ellenére, hogy már többször átélhette a locsolás élményét, még mindig nagy izgalommal tölti el ez a nap, amelyre minden lány erős szorgalommal készül. Megemlítette, hogy saját készítésű süteményekkel, húsvéti tállal várják ilyenkor a fiúkat.
A lányok megöntözése után a fiúk egy tánccal fejezték ki örömüket, hiszen a locsolkodás az ünnepi népszokások megtartásának jelentőségére hívja fel a figyelmet.
A táncegyüttes művészeti vezetője, Mlinár Péter elmondta: idén több mint 75 éve, 1947 óta őrzik ezt a hagyományt. A naphoz kötődő népszokás a locsolkodás, ezért néhol vízbevető hétfő néven is ismerték ezt a napot. Egykor vidéken a lányokat a kúthoz, vályúhoz vitték, és vödörrel leöntötték, de a népszokás ma is, városi környezetben is tovább él. Eredetére nézve termékenységvarázsló célzatú, illetve a víz tisztító hatására is utal.
A legények a locsolásért piros vagy hímes tojást kapnak a lányoktól. Sok országban meghonosodott a húsvéti tojásdíszítés, a tojások héjának különféle módszerekkel történő díszítésének művészete. A balassis legények a munka után pálinkát és számos finomságot kaptak a lányok által előkészített húsvéti tálról, süteményből fogyaszthattak.
Fotók: Bere Mátyás