Spórolási tippek – tanulhatunk a nagyitól

2022. december 25. 08:40 | Mikóczy Erika

Az elmúlt hetek, hónapok hatalmas drágulást hoztak, egyre drágább az élet, egyre nehezebb kijönni a fizetésből, nyugdíjból. Aki eddig is spórolt, most még jobban meghúzza a nadrágszíjat, de ma talán mindnyájan jobban odafigyelünk arra, hogy mire mennyit költünk, hol és hogyan spórolhatunk. Ebben van mit tanulni a nagyanyáinktól is.

 
Háztartási napló, hogy tudjuk, mire, mennyit költünk

Évtizedekkel ezelőtt még sokan vezettek háztartási naplót, amelyben folyamatosan lejegyezték, hogy mennyi bevételük volt, és hogy mire, mennyit költöttek. Most a folyamatosan növekő árak miatt is érdemes visszanyúlni ehhez, vezethetünk elektronikus naplót, de ha úgy jobban szeretjük, elég egy füzet és egy toll, hogy vezessük a kiadásainkat. Ha külön vezetjük, mennyit költöttünk élelmiszerre, mennyit tisztítószerekre, higiéniai termékekre, ruhára, szórakozásra, benzinre, a hónap végén látni fogjuk azt is, hol lehet spórolni, hol lehet kisebb-nagyobb összegeket megtakarítani, hogy ne folyjon ki a kezeink közül a pénz. 

Elsőre akár ijesző is lehet szembesülni egyes számokkal, hosszú távon azonban mindenképpen a tudatos vásárlást, a spórolást segíti elő, ha tudjuk, mi, mennyibe kerül, mire, mennyit költünk. 

 

Előre tervezés, bevásárló lista

Bár egyszer-egyszer belefér, hogy rendeljünk ételt, de mindenképpen olcsóbb, kiadósabb és persze az ízlésünknek (aktuális diétánknak) is jobban megfelel az otthon főzött étel. Persze előtte ki kell találnunk, hogy mit tegyünk az asztalra, és be kell szereznünk a hozzávalókat. A spórolás már itt elkezdődhet.

Ahogy egykor nagyanyáink, mi is legalább egy hétre előre megtervezhetjük a menüt, olyan módon egymásra építve az ételeket, hogy felhasználjuk azt, ami otthon van és az esetleges maradékot is jól tudjuk hasznosítani. Megnézhetjük azt is, mihez tudunk olcsóbban hozzájutni, azután érdemes gondosan elkészíteni a bevásárlólistát. 

Ahogy szokták mondani, vásárolni lehetőleg ne éhesen menjünk, mert az arra csábít, hogy olyan dolgokat is megvegyünk, amelyeket egyáltalán nem terveztünk be. Próbáljuk elkerülni az impulzus-vásárlást, azaz ne vegyünk meg valamit csak azért, mert ott díszeleg a polcon és rá van írva, hogy akciós, hanem igyekezzünk a bevásárló listához igazodni.

 

Drága, környezetszennyező tisztítószerek helyett olcsóbb, környezetbarát tipp

A lakásunk takarításához hajlamosak vagyunk mindenféle, bizonyára hatékony, ám cseppet sem olcsó vegyszert megvenni, amellyel bizonyos esetekben még a környezetünket is károsítjuk.

Nagyanyáink korában még nem voltak mindenféle hatóanyagú, illatú és állagú tisztítószerek, helyette leginkább az ecetet használták, amivel ma is jóval takarékosabban megúszhatő a takarítást. Ecetes ronggyal szinte bármit megtisztíthatunk a konyhapulttól a tűzhelyen át, a csempéig, a fürdőkádig vagy a vécéig, és még vízkőoldónak is tökéletes. Erősebb szappan- vagy egyéb lerakódásnál kis szódabikarbónával érdemes összekeverni a jobb hatás érdekében, Az ecet, egy kevéske gyógyszertári alkohollal keverve pedig még abalkpucoláshoz is tökéletes választás. 

Ha pedig a vegyi erjesztésű ecet helyett a biológiai erjesztésűt választjuk, tettünk egy nagy lépést környezetünk megóvása érdekében is.

 

Fűtés, világítás

A kényszer nagy úr! Az egekbe szökött rezsiárak az utóbbi hónapokban spórolásra késztettek szinte mindenkit. Míg régebben sokan egy szál pólóban voltak otthon még télen is, most rákényszerültünk, hogy rétegesebben öltözködjünk, és odafigyeljünk arra, hogy csak azokat a helyiségeket fűtsük, amelyek használatban vannak, ha pedig elmegyünk otthonról, 15-16 fokra tegyük le a fűtést. 

Nagyanyáink annak idején este még jól befűtöttek a szeneskályhába, aztán meleg hálóruhába bújtak a dunna alá, hiszen reggelre kihűlt a ház. Mi ennél szerencsésebbek vagyunk, de a meleg hálóruha jó ötlet, és ma már kaphatóak olyan összcsatolható paplanok is, amelyekből kettőt egymás mellé téve igazi kályhamelegben alhatunk. 

Lehetőleg ne pakoljunk semmit a fűtőtestre, ne ott szárítsuk a törölközőnket, mert ezzel akadályozzuk a hőáramlást, érdemes viszont párologtatót elhelyezni a lakásban. 

Ha módunkban áll, cseréljük le nagy fogyasztású háztartási gépeinket kis fogyasztásúra, és figyeljünk oda arra is, hogy ne ússzon fényárban az egész lakás. 

 

Szabadidő, szórakozás

Nekem erre nem futja – halljuk gyakran, pedig annyi szórakozási lehetőség van, ami szinte egy fillérbe sem kerül. Bármikor elmehetünk sétálnk, felfedezhetjük akár a saját településünknek azokat a szegleteit, ahol ritkán járunk, vagy tehetünk egy túrát az ismerőseinkkel, barátainkkal. Mindig kéznél lehet egy jó könyv (akár a könyvtárból), hallgathatunk zenét egyedül vagy társasaságban és miért ne ülhetnénk le akár egy hétköznap este társasozni. Az együtt, egymással töltött idő, a közös élmény talán a legnagyobb ajándék, ráadásul nem feltétlenül pénz függvénye.

 

További programok »

Itthon

Imi bácsi zenés műsora zárta az adventváró piacozást

Hevesi Imre azaz Imi bácsi zenés műsora zárta a város felújított és kibővített térségi vásárterének adventi programsorozatát. A vásártér még egyszer, ebben az évben utoljára karácsonyi dallamokkal köszöntötte a kézműves termékek iránt érdeklődőket.
18:28
FEL