A játékfüggők egy részének küzdelem az élete

2021. július 23. 14:15 | Vári Bianka

Külföldi felmérések szerint a 15-18 éves kamaszok 2-4 százaléka az online játékok rabja. Ez leginkább a fiúkra jellemző, de az alkoholizmus, a droghasználat és a játékfüggőség is inkább a férfiak sajátja.

Bár sokan nem tudják, a kóros játékszenvedély szerepel a betegségek nemzetközi osztályozására szolgáló kódrendszerben. Egy helyi prevenciós- és segítő szervezet vezetője szerint nehéz meghúzni a határvonalat játék és szenvedély között. Mező Andrea kifejtette, hogy alapvetően három csoportba sorolhatóak az esetek.

– Az első az egészséges játék, amikor csupán kedvtelésből játszik az ember. Tudja kontrollálni a játékát, így nem okoz rossz érzést vagy szorongást a játék befejezése – fogalmazott a szakember.

A második szint már problémásnak nevezhető. Ilyenkor az illető annyira fogékonnyá válik, hogy a gondolatait a játék utáni vágy uralja. Jellemzően elhagyja korábbi hobbiját, elhanyagolja a családját vagy társas kapcsolatait, csak azért, hogy játékszenvedélyét kielégítse.

– A harmadik a kóros játékszenvedély, itt már betegségről beszélünk. Amikor valaki a teljes fizetését felteszi, majd kölcsönkér, hogy játsszon, netán lopni is képes függősége miatt – magyarázta Mező Andrea.

A szakember kiemelte, hogy a kóros játékszenvedélyt kezelni kell, de ebben csak a betegek töredéke vesz részt, jóval kevesebben, mint amennyi embernek problémát okoz a betegség. Ráadásul a hazai kutatások szerint a szerencsejáték-függők sokszor nem érzik magukat függőnek, így segítséget sem kérnek.

– Különböző technikákkal ugyan sikerül absztinenssé tenni a betegeket, de ez hosszú időszak, amelyre a többszörös visszaesés jellemző. A kezelésen átesett játékfüggők egy részének küzdelem az élete, hogy ne essenek vissza, míg másik részük átmegy segítőnek, azaz rablóból pandúr lesz.

További programok »

FEL