– Mit tudhatunk az intézményről? Hány diák jár oda, illetve milyen szakmákat, képzéseket kínálnak?
– Az épületünk 1926-ban épült, két év múlva lesz 100 éves. Az iskola az 1950-es években kezdte meg a működését az épületben úgy, hogy műszaki képzést nyújtott. Eleinte csak a vízépítők, vízügyi technikusok képzése zajlott, ezért is kapta a Vízmű elnevezést. Aztán folyamatosan bővült a paletta, jelen pillanatban technikumi ágazati képzésben oktatunk, több ágazatban. Az építőipari ágazaton belül magasépítő technikusi, mélyépítő technikusi, útépítő, vasútépítő és -fenntartó technikusképzés zajlik az intézményünkben. Ezen kívül megtalálható a bányászat, a kohászat ágazat, ahol fluidumkitermelő technikusokat képezünk. Továbbá a mezőgazdasági ágazaton belül földmérő, földügyi és térinformatikai technikusképzés zajlik, környezetvédelem, vízügy ágazatban pedig környezetvédelmi technikus és vízügyi technikusokat képezünk.
– A képzéseik egy része jól ismert, de például mit takar a fluidumkitermelő technikusi szak?
– Fluidumkitermelő képzés Magyarországon 2 helyen található, Nagykanizsán, illetve nálunk Békéscsabán, földmérő képzés pedig az országba 3 helyen van, az egyik nálunk. Ezek tényleg kuriózumok. A fluidumok azok a földfelszín alatt lévő folyékony és légnemű halmazállapotú anyagok. Ezek több ezer méter mélyen találhatóak, és ezeket valahogyan föl kell hozni. Erre a „felhozatalra”, kitermelésre képezünk ki szakembereket, ők a fluidumkitermelő technikusok. A nyílt napjainkon ezt is megismerhetik az érdeklődő diákok és szülők.
– Kérem, nagyvonalakban vázolja fel a többi szakképzésüket is.
– Ahogy említettem, az építőipari ágazatban magasépítő technikusokat, mélyépítő technikusokat, útépítő, és vasútépítő technikusokat képezünk. Ők technikusok, nem tervezőmérnökök lesznek egyből, ha kikerülnek tőlünk, de elmehetnek mondjuk egy építészirodába rajzolónak, költségvetéseket készíthetnek, vagy elmehetnek építkezéseket vezetni. A diákjaink többsége továbbtanul, a magasépítő technikusok mintegy 70 százaléka megy tovább egyetemre, főiskolára, ahonnan kikerülve, szakképzett mérnökként épületeket, utakat fog tervezni. Ugyanez elmondható a fluidumkitermelő technikusokról. Szintén 60 százalékluk továbbtanul, főként a Miskolci Egyetemen, amellyel együttműködésünk is van. Ha végeznek, mint olajmérnök, vagy gázipari mérnök keresett szakemberek lesznek. A többi képzésünkön is a tanulók 60-70 százaléka tanul tovább. A földmérő technikusaink Székesfehérváron, az Óbudai Egyetem Alba Regia Karán tanulnak tovább főként. Ők földmérő, földrendező mérnökök lesznek. A vízügyi, környezetvédelmi technikusaink pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karán, Baján tanulnak tovább főként. Természetesen mellette más egyetemeket, főiskolákat is megpróbálnak. Akik Baján, a víztudományi karon végeznek, vízügyi, vízépítő mérnökök lesznek, és úgy fognak majd elhelyezkedni az iparban. Tehát elmondható az Vízműről, hogy aki jól tanul, annak a többsége biztos, hogy továbbtanul, és megbecsült mérnök lesz később.
– Hogyan zajlanak a nyílt napok az önök intézményében?
– Eddig mindig hagyományos nyílt napokat szerveztünk, amikor is egy igazgatói tájékoztatás után különböző állomásokon körbevittük az érdeklődőket, és megmutattuk az egyes szakmák csínját-bínját. Ettől az évtől szerveztünk már több úgynevezett tematikus nyílt napot is. Ilyenkor odakalauzoljuk az érdeklődőt ahhoz, ami kimondottan érdekli. Le lehet ülni például egy számítógép elé, lehet házakat tervezni, de lehet műszaki rajzokat is készíteni, vagy hajtogatni különböző térbeli testeket az ábrák után. A fluidumkitermelő technikusképzést pedig úgy mutatjuk be, hogy kőzeteket, ásványokat vizsgálhatnak mikroszkópon keresztül az érdeklődők, míg a földmérőknél különböző modern földmérő eszközöket próbálhatnak ki a tanulók. Akik részt vettek a legutóbbi nyílt napon, azok egy elégedettségi kérdőívet töltöttek ki – eszerint a válaszadóknak hasznos volt a nyílt nap, tetszett nekik. Sőt, azt mondták, ez sokkal jobb, mint egy hagyományos nyílt nap.
– Milyen partnerekkel működnek együtt, milyen duális képzéseik vannak?
– Duális képzés jelenleg 2 szakunkon zajlik, a fluidumkitermelőknél, illetve az útépítő, és vasútépítő technikusoknál. A fluidumkitermelők éppen az őszi szünet után mentek gyakorlatra a MOL különböző telephelyeire, ahol élesben tapasztalhatják meg azt, hogyan folyik a kőolaj kitermelése. Az útépítő technikusaink pedig a nyár végén kezdték el a duális gyakorlatokat, ami egészen október közepéig zajlott. A MÁV-nál voltak szakmai gyakorlaton, ahol szintén élőben tapasztalhatták meg azokat a gyakorlati fogásokat, amelyeket tudniuk kell az útépítő, vasútépítő technikusoknak.
– Rendkívül fontos az ma már az oktatásban, hogy adott esetben, ha lehetőség van rá, ne csak magyarországi tapasztalatokat szerezzenek a fiatalok, erre szolgál az Erasmus+ program. Önök milyen lehetőségeket tudnak kínálni ebben?
– Mi is részt veszünk Erasmus+ programokon, idén már negyedik alkalommal mennek Finnországba magasépítő technikus tanulóink. Ezen kívül harmadik alkalommal megyünk Spanyolországba, ahol szintén magasépítő tanulókat várnak tervezési gyakorlatra. A tavasz folyamán mennek a földmérőink harmadik alkalommal Portugáliába, ahol földmérési gyakorlaton vesznek részt. Illetve csatlakozott Málta is az Erasmus+ programhoz, oda most először mennek vízügyi és környezetvédelmi technikusaink. Ez egy 3-4 hetes gyakorlat, ahol megtapasztalhatják az ország kultúráját, és természetesen a szakmához kapcsolódóan a gyakorlati képzést.
– Milyen a diákközösség az iskolában? Az előző évben például az önök intézményéből került ki a diákpolgármester is.
– Szerintem a mi intézményünkben van Békéscsaba legjobb diákközössége. Tavaly diákpolgármestert adott a Vízmű Hajdú János személyében, és minden évben vannak a Vízműből városi diákvezetők. Jól működik a diákönkormányzat, mindig újabb és újabb ötleteik vannak a programokat illetően. Természetesen segítünk nekik ebben, vagy a Garára, illetve a tavaszi Vásárhelyi Diáknapokra való készülésben.
– Mikor lesz még nyílt nap az iskolában?
– Az idei utolsó nyílt napunkat november 23-ára tervezzük. Hogy hagyományos nyílt nap lesz, vagy tematikus azt még el fogjuk dönteni. Mindenesetre várjuk az érdeklődőket akkor is.