Remekművek születnek a kezeik alatt - a vármegye kézműves mestereit köszöntötték

2023. május 18. 16:50 | Vári Bianka

A Magyar Kézműves Remek 2023 Békés vármegyei díjazottait köszöntötték csütörtökön Békéscsabán. Az ünnepségen a díjazottaknak oklevelet adott át a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, és a Kézműipari tagozat alelnöke. Az esemény részeként bemutatták az alkotók pályamunkáiból nyílt kiállítást.

A Magyar Kézműves Remek pályázat már két évtizedes múltra tekint vissza. 2023-ban április 14. és 16. között, Egerben tartották a győztesnek nyilvánított pályamunkák ünnepélyes átadóját, a Kézművesség ezer éve című rendezvényen. A megmérettetésre 93 kézműves nevezett be különböző alkotásokkal, ebből 50-et díjaztak. Ebből az ötvenből pedig 8 Békés vármegyei.

A díjazottakat május 18-án Békéscsabán is köszöntötték, a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara épületében. Az ünnepségen Orosz Tivadar, az iparkamara megyei elnöke köszöntötte a megjelenteket, és örömét fejezte ki, amiért évről évre jól szerepelnek a megye kézműves alkotóit.

fotó: Vári Bianka (behir.hu)

– Idén is szép számú nevezés érkezett a megyénkből, és súlyában is egy szép arányú elismerésben részesült jó néhány gyönyörű termék. A résztvevők és a díjazottak nagy része már többször elnyerték a Magyar Kézműves Remek-díjat, és idén is volt arra példa, hogy aki már ötször volt nyertes, az a Remekek Remeke-díjat is átvehette. Hozzátette: szeretné, ha megmaradnának azok a kézműves hagyományok, amelyek ápolásáért mindenkinek tenni kell, hiszen ezeket a szakágakat csak a tapasztalatok átadásával lehet művelni.

 Az eseményen elsőként Szőke Péter népművésznek adtak át oklevelet, aki idén a bihari cifraszűr elkészítésével a Remekek Remeke-díjat is kiérdemelte.

– Én 1998 óta karikás ostorokat készítek, a szűr valahogy csak úgy beszivárgott az életembe, és innentől kezdve én lettem a cifraszűrnek és a karikás ostornak is a hungarikum-képviselője – mondta a díjazott. – A kiállított cifraszűrőket a Hungarikum főosztály támogatásával készítette el az alkotója. Egy-egy ilyen szűr elkészítése a kiszabással és a minták felrajzolásával kezdődik, majd egy hímző hölgy készíti el a hímzéseket. Ezután az összevarrás saját munka, illetve van egy szűrkészítő mester barátom, akivel szakszerűen rávarrjuk a posztó díszítményeket. A hímzés igényli a legtöbb időt, ami a mintától függően lehet 2 hét, de akár 3-4 hónap is.

fotó: Vári Bianka (behir.hu)

A díjazottak között olyan is volt, aki bár többször részt vett már alkotásaival különböző megmérettetéseken, Magyar Kézműves Remek-díjat most kapott először. Farkasné Kun Anikó viseletkészítő művével azt gondolta újra, hogyan lehet a régi, gyulai viseletet 21. századi igényekre formálni.

– Én gyulai származású vagyok, és régóta kutatom a gyulai és környékbeli viseleteket. Sajnos eredeti darabok nem nagyon maradtak fönn, ezért fotók alapján próbálom rekonstruálni az eredeti ruházatokat. Ez a ruha egy 1910-es fotó alapján készült, azt próbáltam megjeleníteni, hogyan lehet ezt a stílust a 21. századba átemelni – fogalmazott.

Galéria

Díjazottak:

Szőke Péter – bihari cifraszűr

Komárné Papp Margit – székely felcsíki női viseletek

Szilasi-Horváth Tamás – konyhai kés, falatozó kés

Dávidné Gyarmati Zsuzsanna – kilim szőnyeg

Kocsor Imréné – hollandi kosarak

Farkasné Kun Anikó – gyulai viselet régen és ma

Lukács Eszter Mária – békési szűcshímzések

Barcsay Andrea – gyümölcsmosó, lelkes butella, csörögés tál, gombócos tál, főzőedény

 

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL