A kis- és középvállalkozások versenyképességét növeli a Demján Sándor Program

2025. február 18. 17:45 | Kugyelka-Zámbori Eszter

A Demján Sándor Program a hazai vállalkozásokat támogatja meglévő forrásaik felhasználása és a cégek bővítése érdekében. A program nyolc plusz egy eleméről Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium Kis- és Középvállalkozások Fejlesztéséért és Technológiáért Felelős államtitkára tartott tájékoztatót a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara fórumán, kedden.

A keddi eseményen a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara köszöntőjében kiemelte mennyire fontosnak tartja, hogy a kormány széleskörű támogatási programot indított a kis- és középvállalkozásoknak. Orosz Tivadar beszédében kitért arra, hogy az elmúlt időszakban csak Békés vármegyében több mint 23 milliárd forint értékben igényelték meg a helyi vállalkozások a kamattámogatott Széchenyi beruházási hitelt.

A Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara szűkkörű fórumán Szabados Richárd államtitkár kiemelte: azzal, hogy a Demján Sándor Program támogatja a kkv-k versenyképességét, jelentős hatást válthat ki a hazai gazdaság élénkítésére is, ezért fontos, hogy a lehető legtöbb vállalkozás meglássa a nyolc plusz egy elem valamelyikében a lehetőséget. Mint fogalmazott: a 960 ezer magyar vállalkozás közül mintegy 360 cég rendelkezik jelentős tartalékkal, a program többek között nekik mutat alternatív lehetőségeket olyan befektetésekre, amelyek a jövőben nagyobb hasznot hozhatnak.

– Három dolgot érdemes kiemelni: mindenkit fedjünk le; legalább egy programelem legyen nagyobb hozamú, mint az ő jelenlegi döntése; hozzunk be olyan új elemeket, amik eddig Magyarországon nem voltak jellemzőek. Például kkv-ba tipikusan ilyen a tőkefinanszírozás kérdésköre. Jó esetben a hitelt ismerik a cégek, a vissza nem téritendő támogatást ismerik és szeretik, de a tőkefinanszírozás az egy ismeretlen kategória, mert az a közép- és a nagyvállalatok játszótere volt – hangsúlyozta Szabados Richárd. 

A Demján Sándor Program elsődleges célja, hogy emelkedjen a hazai tulajdonú, mikro-, kis- és középvállalkozások beruházási aktivitása, fejlődjön a termelési kapacitásuk, és nem utolsósorban kezdődjön el a magasabb hozzáadott értékű termékek gyártása a magyar gazdaságban, ezzel növekedjen akár a nemzetközi versenyképességük.  

A Nemzetgazdasági Minisztérium Kis- és Középvállalkozások Fejlesztéséért és Technológiáért Felelős államtitkára hozzátette: a programnak köszönhetően 1400 milliárd forint támogatást juttatnak a gazdaság szereplőihez, emellett a pályázati feltételeknek köszönhetően emellé a vállalkozások további 1400 milliárd forintot tesznek, ezzel az összeggel jelentősen élénkíthető a hazai gazdaság.

Az egyik békéscsabai székhelyű cég több mint 15 éve foglalkozik napelemes-rendszerek, valamint mezőgazdasági öntözési vezérlőrendszerek telepítésével. A vállalkozás ügyvezetője kiemelte, hogy a most meghirdetett programban számos területen korszerűsítenék a céget. Modern infokommunikációs és vállalatirányítási rendszert szereznének be, képzésekre fordítanák a forrást, valamint a meglévő földmunkagépeiket szeretnék lecserélni.

– Ez egy olyan pályázati lehetőség, amely valós és komoly támogatást is tartalmaz, ebben az esetben 50 százalékot. Úgy gondolom, hogy ez egy soha vissza nem térő alkalom azoknak, akik fejleszteni szeretnének és hosszú távon gondolkodnak. Mi a vállalkozásunknál több mint 110 millió forint értékű technológiai fejlesztést szeretnénk végrehajtani – mondta el Kukla Imre, a SolarGroup Ekergy Kft. ügyvezetője. 

 

További programok »