Rekordot döntött a mobilfizetés, megyénkben is egyre többen fizetnek mobillal

2020. november 7. 13:33 | Vincze Attila

A Magyar Nemzeti Bank friss adatai szerint már több mint 500 ezer bankkártyát digitalizáltak mobiltelefonjukba a hazai felhasználók. A Mastercard szerint pedig közel háromszorosára nőtt a mobiltárcás tranzakciók száma 2019 és 2020 szeptembere között. A járványhelyzetben a digitális fizetések száma megyénkben is nőtt, hiszen a vásárlók a gyors, kényelmes és biztonságos megoldásokat keresték.

A koronavírus-járvány felgyorsította a digitalizációt az élet minden területén, így a digitális fizetések esetében is. Megugrott a mobiltárcás fizetések aránya is, hiszen a vásárlók az elmúlt években a bankkártyáknál már jól bevált érintésmentes fizetést a mobiltelefonjukba digitalizált bankkártyákkal is megtehetik.

A megugrás nem meglepő, hiszen mobiltelefon nélkül már nem indulunk el otthonról, és Magyarországon a kereskedői terminálok 89 százaléka alkalmas arra, hogy fizessünk vele. Az érintésmentes fizetésnek a járvány is nagy lökést adott, hiszen így bankkártyával és telefonnal is gyors, kényelmes és biztonságos a vásárlás. Nem véletlen, hogy ma már nagy részük érintésmentes fizetéssel zajlik.

Úgy tűnik tehát, hogy a magyarok nyitottak a mobillal való fizetésre. Utánajártunk, hogy mi a helyzet Békés megyében. Tyetyák Magdolna, az Élésker Kft. ügyvezetője megkeresésünkre elmondta, hogy tapasztalataik szerint is egyre többen fizetnek már mobillal a szupermarketekben. Hangsúlyozta, hogy az üzleteikben ugyan növekvő a tendencia, azonban a mobilfizetések aránya a bankkártyás tranzakciókon belül egyelőre még csak mintegy 15 százalékra tehető. Az üzletvezető hozzátette, hogy inkább a fiatal korosztályban népszerű ez a fajta fizetési mód.

Megkerestünk egy békéscsabai műszaki cikkeket forgalmazó kereskedelmi üzletláncot is, ahol azt tapasztalják, hogy a vásárlások mintegy 60 százaléka történik bankkártyával, ezen belül pedig tízből kétszer mobiltelefonnal, vagy okosórával fizetnek az emberek. Úgy látják, hogy a járványhelyzet óta látványosan nő a készpénz nélküli fizetések száma, az emberek ugyanis igyekeznek kerülni a bankjegyekkel való vásárlást. Szerintük sokszor a készpénzes fizetést csak az indokolja, hogy a vásárló a napi kártyalimitjét túllépi, így inkább kiveszi a pénzt a bankautomatából.

 

További programok »

Gazdaság

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. Derül ki a Nébih sajtóközleményéből.
2024. december 21. 18:48
FEL