Szeptemberben lép életbe az új európai uniós pénzforgalmi irányelv

2019. augusztus 2. 09:29 | behir.hu

Jelentősen bővült a hazai elektronikus pénzforgalom 2018-ban, ugyanakkor a pénztáraknál a tranzakciók 85 százaléka még mindig készpénzben zajlik – mutatja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss jelentése, mely a tavalyi évet vizsgálta. Tavaly 1,25 milliárd fizetési tranzakciót végeztek Magyarországon – hangzott el az M1 Forint, fillér című műsorában.

Az elmúlt hat évben megduplázódott az elektronikus tranzakciók száma. Nem egyformán változnak a különböző elektronikus tranzakciók, ami a leginkább növekszik, az a bankkártyás forgalom. Ez évről évre 25 százalék körüli forgalombővülést mutat. Az átutalásoknál – ami a második leginkább meghatározó – nagyjából a reálgazdaságnak megfelelő növekedést látni.

 

 Az átutalások száma 3–5 százalékkal növekszik

 

Ez azt jelenti, hogy évi 3-5 százalékkal növekszik az átutalások száma, a beszedések száma egy kicsit kevesebb ennél – mondta Bartha Lajos, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója.

Az MNB felmérése szerint a magyar bankrendszer szolgáltatásai drágábbak, mint az Európai Unió más országaiban. A jegybank szerint ezért a kereskedelmi bankoknak át kellene térniük az úgynevezett csomagárazásra, mikor egy fix havi díjért cserébe az ügyfél korlátlan tranzakciót végezhet a bankszámláján.

Sok strukturális árazási probléma van. Csak néhányat említve: az egyik, hogy szinte mindenhol vannak minimális díjak: 100 forintot átutalás esetén is 100-200 forintot vonnak le, mert van egy minimum díja az átutalásnak. Általában értékarányosak az ilyen típusú díjak, vagyis minél nagyobb összeget utalunk, annál többe kerül, és ha ennek nincs felső határa, akkor egy 10-20-30 milliós átutalásnál akár 10-20-30-40 ezer forintot is kifizethetünk – folytatta Bartha Lajos.

 

Szeptembertől lép életbe a PSD2 irányelve

 

Idén szeptemberben lép életbe az új európai uniós pénzforgalmi irányelv, a PSD2. Ennek köszönhetően új pénzügyi szolgáltatók, jellemzően fintech cégek jelenhetnek meg a magyar piacon is, amely fokozhatja a versenyt a bankok között. Az új szereplők között lesznek a számlainformációt összesítő szolgáltatók.

Ez segíthet a kiadásaink kontrollálásában, és rámutathat arra, hogy jellemzően hol, mennyit költünk vizuális formában. Abban is tanácsot ad, hogyan tudjuk esetleg a költségeinket csökkenteni, és azt a megtakarítást mibe tudjuk fektetni – közölte Lemák Gábor, a Fintech Group vezetője.

Egy másik újdonság a fizetéskezdeményezési szolgáltatás lesz, ami az internetes vásárlásoknál jelenhet meg. Ennek köszönhetően közvetlenül a szolgáltatón keresztül elektronikusan tudja a vásárló kifizetni a vételárat.

Szeptember 14-től az új pénzforgalmi irányelv értelmében megjelenhetnek új fizetéskezdeményezési szolgáltatók, amelyeken keresztül valójában már közvetlenül a bankszámlánk terhére tudunk fizetni – tette hozzá Lemák Gábor.

 

Július elsejétől okostelefonnal fizethetünk a Fővárosi Állat- és Növénykertben

 

A közintézmények is élnek a banki digitalizációval. Július elsejétől például már okostelefonnal is lehet jegyet vásárolni a Fővárosi Állat- és Növénykertbe. A belépőjegyet egy QR-kód formájában kapja a látogató. Az első hetek adatai alapján a fejlesztés népszerű a látogatók körében.

A nemzeti mobilfizetési rendszeren keresztül is meg lehet váltani a jegyeket, amíg az állatkert felé felé tartunk, azaz nem kell sorban állni. Ez egy kényelmi lehetőség, az árak pedig ugyanannyiba kerülnek, tehát semmilyen pluszköltség nem kerül ilyenkor felszámolásra – magyarázta Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője.

A jegybank szerint az új pénzforgalmi irányelvek és az azonnali fizetési rendszer bevezetése várhatóan nagymértékben emelni fogja az ügyfeleknek nyújtott szolgáltatások színvonalát, ugyanakkor szigorúbb biztonsági kockázatkezelésre is szükség lesz.

Forrás: M1, hirado.hu

 

További programok »

FEL