– A közösségeket értékekre lehet alapozni, a Vármegyenap az összetartozás ünnepét jelképezi – kezdte a békéscsabai főtéren tartott sajtótájékoztatót Szegedi Balázs, a Békés Vármegyei Önkormányzat alelnöke. Arra is kitért, hogy az eseményt 2016 óta minden évben Békéscsabán, a Szent István téren rendezik meg szeptember első szombatján.
Zalai Mihály elnök hangsúlyozta: a Vármegyenap célja, hogy megmutassák Békés vármegye értékeit a vármegyei értéktáron keresztül, ahol 75 különlegességet tartanak számon. Szeptember másodikán, szombaton a gasztronómiai értékekek lesznek majd középpontban, továbbá 26 települési értéktár is bemutatkozik a programon.
– Ebben az esztendőben 89 kézműves, illetve kistermelő vesz részt a vármegye legnagyobb ilyen jellegű rendezvényén, hozzá kell tenni, hogy soha nem voltak még ennyien. A megyei értéktár 75 különlegességet számlál, így már nem tudjuk teljes egészében bemutatni, ezért kategóriákra bontottuk azt. Egy kiállításon az egyik legnépesebbet, a gasztronómiai értékeket fogjuk bemutatni a Nemzeti Művelődési Intézet segítségével – részletezte az elnök.
A Békés Vármegyei Önkormányzat Vármegyenapért felelős munkatársa arról beszélt, hogy az esemény egy látványos felvonulással indul útjára. Hozzátette: a főtéren túl új helyszínen is rendeznek programot.
– Tavaly is látható volt, hogy a Szent István tér ennek a rendezvénynek kicsi lesz, így több lehetőségen gondolkodtunk a városi önkormányzattal és végül a Kossuth tér mellett döntöttünk, hogy oda tudunk terjeszkedni. A Nemzeti Művelődési Intézet gasztrobuszával jelenünk meg a helyszínen, ahol Prohászka Béla mesterszakács fogja bemutatni a kilenc megyei értéket interaktív formában. Lesz ételbemutató, kóstoltatás is a programelemek között – fogalmazott Simon Ágnes.
Az eseményen továbbá elhangzott, hogy a Vármegyenapon 75 Békés vármegyei település számára adnak át relikviát, amelyen az adott település első írásos említése jelenik meg.