Omladozó vakolat, megkopott kupola és rossz tetőszerkezet, jelenleg ez jellemzi Békés vármegye második legnagyobb katolikus templomát, miután az elmúlt évtizedekben jelentősen romlott az állapota. A Sarlós Boldogasszony templom alapkövét 1796-ban tették le, mai formáját pedig 1904-ben nyerte el, amikor kereszthajóval bővítették. A templom külső felújítása még idén elkezdődik - ezt vasárnap jelentették be az eleki plébánián megtartott tájékoztatón.
– Az állami támogatásból szeretnénk megvalósítani a toronysüveg héjjazatának, rézkupolájának teljes cseréjét. A szakemberek vizsgálata szerint a toronysüveg előre megbicsaklott, ami azt jelenti, hogy ennek a főtartó faszerkezetét ki kell cserélni, majd ezt követően lehet a bádogfedést megújítani. Reményeink szerint a toronytestet is meg tudjuk újítani – hangsúlyozta Fazekas Gusztáv plébános. Hozzátette: a hívek 2021. június 2-a óta maguk is gyűjtöttek a rekonstrukcióhoz, amelyből eddig 5 748 700 forint gyűlt össze.
A térség országyűlési képviselő a templom nevének eredetéről mesélt a jelenlévőknek. Dr. Kovács József elmondta: Sarlós Boldogasszony ünnepén a kereszténység arról az eseményről emlékezik meg, amikor Szűz Mária méhében Jézussal meglátogatta rokonát, az ugyancsak gyermeket Keresztelő Jánost váró Erzsébetet. Kiemelte: Magyarországon ezt július 2-án ünneplik, hozzátéve, hogy ez a nap az aratás kezdetének ideje, ezért magyarul a Sarlós Boldogasszony nevet viseli.
A templom már 227 éve ad reményt és hitet az elekieknek – mondta a város polgármestere. Szelezsán György hangsúlyozta: a város lakók régi álma válik valóra a fejlesztéssel, ugyanis évtizedek óta vártak erre, polgármestersége alatt folyamatosan keresték ezzel kapcsolatban.
– Fentről lefelé kezdünk építkezni. Mivel műemlék épület pontosan még nem tudjuk, hogy mennyire lesz elég ez a forrás. Úgy tervezzük, hogy több ütemben 2024 év végére, legkésőbb 2025-re elkészül a templom – zárta gondolatát.
A Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkársága 120 millió forint vissza nem térítendő támogatást biztosít a templom felújítására.
– Arra a nyomásra, ami a békétlenséget hozza a világra háborúval és nem a békét üzeni mint a kereszténység arra választ kell adnunk. A magyar válasz egyértelmű, de ebben az egyházainknak is óriási szerepe van. Fontos, hogy amit őseink megteremtettek és megépítettek ne pusztuljon el és ne legyen belőle múlató vagy bármilyen olyan intézmény, ami nyugat-európára teljesen jellemző – fogalmazott az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, Soltész Miklós.
A templommal párhuzamosan a Leimen Ház rendkívül rossz állapotú tetőszerkezete is megújul. A német nemzetiségi tájház rekonstrukciójára 23 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a települé