A miniszterhelyettes szerint ahhoz, hogy az eleki román tanítási nyelvű iskola megújuljon, szintén komoly összefogásra volt szükség. "Ha a magyarországi románság meg akar maradni, összefogásra van szükség; ha csatazaj van, akkor sérül a közösség" – fogalmazott, majd hozzáfűzte: ha a kulturális szféra, a parlamenti szószóló, a települési, oktatási és vallási vezetőkkel megtörténik az összefogás, annak pozitív eredménye lesz. Soltész Miklós kiemelte: Eleken szinte a semmiből csodát tudtak varázsolni, ugyanakkor ahhoz, hogy hasonló példák szülessenek, szükség van a nemzetiségi, civil szervezetek megerősítésére. Ennek érdekében továbbra is fenntartják a számukra elérhető pályázati rendszert, melynek keretösszegét jövőre 50 millió forinttal emelnek meg. A kiírás szeptember elsejétől már elérhető. Zárásként arra is kitért, hogy ezek a pályázatok a nemzetiségek megmaradását szolgálják az egyes településeken.
Kreszta Traján, az Országgyűlés nemzetiségi szószólója kifejtette: 2010 óta a nemzetiségi önkormányzat által működtetett köznevelési intézmények támogatása az ötszörösére emelkedett, melyet az intézmények fejlesztésére fordítanak. Hozzátette: minél jobbak a kondíciók és minél magasabb az oktatás színvonala, annál több gyermek iratkozik be az intézményekbe, ez a fejlemény pedig elégedettségre adhat okot. Friss fejleményként említette, hogy a nemzetiségi önkormányzat már nem csupán fenntartója, de tulajdonosa is az intézményeknek.
Szelezsán György, Elek polgármestere történelminek nevezte a fejlesztések sorát a településen. Mint mondta, a magyar kormány támogatásával új bölcsőde épül, másfél éven belül átadják az új óvodát, valamint ennek a folyamatnak a része a felújított iskola átadása.
H.D., V.D.