Elek városában jelentős számú és erős identitású német származású lakosság él. Békés vármegyében elsőként ezen a településen hoztak létre német nemzetiségi tanösvényt, hogy méltóképpen megőrizhessék az elődök örökségét, mondta el a település német nemzetiségi önkormányzatának elnöke.
– Itt Eleken 300 éves múltra tekint vissza a németség. Kötelességünknek éreztük, hogy a ránk hagyománozott virágzó gazdasági és kulturális életet, értékeket megörökítsük és megőrízzük. A most felavatott tanösvény az ittélőkben és az idelátogatókban kívánja elmélyíteni a német nemzetiségi értékeket– mondta el Wittmann László, az Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.
A most felavatott tanösvény országos jelentőségű. Englendrné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke kiemelte: a német nemzetiséggel rendelkező települések országos szinten összefognak. Idén ez a tizenhetedik tanösvény, amit átadunk és meg kell mondjam immár mozgalmi jelleget ölt a hazai németség köreiben, hogy saját élőhelyükön, a többségi társadalom felé való megmutatkozás szándékával létrehozzák, láthatóvátegyék saját hagyományaik, örökségük kézzelfogható bizonyítékait – fogalmazott az elnök asszony. Szelezsán György polgármester hangsúlyozta: a német nemzetiség értékes része a város közösségi életének.
– 1724-ben Harruckren János tervszerű újratelepítésével katolikus németek érkeztek városunkba. Munkájuk nyomán élettel pezsdült fel az addig a történelmi viharokban széltépte és gyakorlatilag elnéptelenedett vidék. Most ezt a 300 évet lehetőségünk van értékelni és újraélni, eredményeiért hálát adni. Elek történelme most jelentős állomáshelyéhez érkezett – folytatta a Elek polgármestere.
A városi ünnepség zárásaként Fazekas Gusztáv római katolikus plébános szentelte fel a német nemzetiségi tanösvényt. A 7 állomást végig járva Elek építészeti örökségét és németajkú lakosságának történelmét ismerhetjük meg.