Rácz Sándor: Erősebbek vagyunk, mint tavaly

2024. november 2. 14:18 | Hidvégi Dávid

Második szezonját tölti a TAPPE-Békéscsabai Előre NKSE-nél Rácz Sándor vezetőedző, aki az új idényben szeretne tovább fejlődni a csapatával. A jelentős tapasztalattal bíró vajdasági szakemberrel a Kezdőkör magazinban beszélgettünk.

Rácz Sándor dolgozott Tunéziában, Katarban és Luxemburg­ban is, edzői pályafutásának zömét Franciaországban töltötte, irányította többek között a SLUC Nancy, a Metz és a Le Havre együttesét is. A metzi női együttessel 2006 és 2009, majd 2012 és 2014 között ötször nyert bajnokságot, négyszer Ligakupát és egyszer Francia Kupát, 2013-ban döntőt vívott az EHF-kupában. Első szezonjában a 12. helyen zárta a békéscsabai a csapattal.

 

– Tavaly nehezen ugyan, de bennmaradt a csapat az NB I-ben. Ez is azt mutatta, hogy nyáron meg kellett erősíteni a csapatot?

– Úgy van, tavaly bennmaradtunk, de meg kellett erősíteni a csapatot. Már akkor alig vártuk a bajnokság végét, mivel nagyon sok fiatal játékosunk volt és Marija Laništanin is megsérült.

 

– Hogy sikerült a nyári felkészülés?

– Meg vagyok elégedve a csapattal. Sokkal erősebbek vagyunk, mint tavaly, hiszen minden posztra két játékosunk van. Egyetlen gondunk, van, hogy az egyik kapusunk, Szabó Dóra megsérült az első mérkőzésen, így azon a poszton egyelőre csak Jessica Ferreira és fiatalok állnak rendelkezésre.  

 

– A bajnokságban hat mérkőzésen van túl a csapat, de az együttes már játszott a tavalyi pontvadászat első három helyezettjével a Győrrel, a Ferencvárossal és a Mosonmagyaróvárral, ennek tudatában mennyire elégedett az eddig látott teljesítménnyel?

– Felemás. Most éppen Mosonmagyaróvár ellen játszottunk egy jó mérkőzést, de nem nyertünk. Az első meccset is elbuktuk Szombathelyen, pedig nyerhettünk volna. Mivel sokkal erősebb a csapatunk, mint tavaly, így sokkal jobb eredményekre számítok az idény során.

 

– Miben kell fejlődnie a csapatnak?

– Az összeszokottságon kell még javítani, hiszen van 3-4  új játékosunk. Az idősebb játékosok már megszokták az új helyzetet.

 

(Fotó: Such Tamás)

 

– Mennyire bő ez a keret? Lehet sort cserélni?

– Lehet. Éppen az utolsó mérkőzésünkön, a Mosonmagyaróvár ellen sikerült ezt véghez vinni. Metzben is azt csináltam, hogy a 14. és a 16. perc körül elkezdtem cserélni, így akkor a csapatból mind a 12 játékosot be tudtam dobni. Bírtuk a tempót. Ezt tavaly nem csinálhattuk volna még meg.

 

– A fiatalok is kapnak majd lehetőséget?

– Kapnak, most is a csapat fele gyakorlatilag fiatal. Aki a keret tagja, azok közül mindenki megkapja a lehetőséget.

 

–Az ellenfelek mennyi erősödtek a nyáron?

– Az idei bajnokság erősebb, mint a tavalyi, hiszen akkor a NEKA és a Kozármisleny is gyengébb játékerőt képviselt nálunk. Idén van 12 olyan csapat, aki bármikor le tudja győzni a másikat, csak kettő jóval erősebb együttes van, a Győr és a Ferencváros. A Mosonmagyaróvár is két olyan meccsét bukta el, amelyet nem szabadott volna.

 

– Az Európa-bajnokság miatt egy hosszabb szünet lesz a bajnokságban, ez mire lehet jó?

–Ez nekünk nem a legjobb, mert van 3-4 válogatott játékosunk, akik a szünet alatt nem lesznek velünk. Játszunk majd barátságos mérkőzéseket is. Nekünk akkor jönne jól ez a szünet, ha nem lenne válogatott játékosunk, akkor együtt tudnánk készülni.

 

(Fotó: Such Tamás)

 

– Hosszú éveket dolgozott Franciaországban. Milyen a magyar bajnokság az ottanihoz képest?

– Azt gondolom Európában a francia és a magyar a két legerősebb bajnokság. Ott is van 2-3 erősebb csapat, például Metz és a Brest vagy egy időben ott volt a Nantes. A többiek olyan játékerőt képviselnek, mint az itteniek. Jó a magyar bajnokság.

 

– A Metz egy neves csapat, de a pályafutása során számos olyan együttesnél is dolgozott, amit vagy feljebb kellett juttatni vagy bent kellett tartani. A Békéscsaba is az utóbbiakhoz hasonló együttes, ezért is szeret itt dolgozni?

– Pont a napokban gondolkodtam el azon, hogy én szeretem a kupamérkőzéseket, a karrierem során sok kupát nyertem. Döntőben tizenhat alkalommal játszottam az aktuális csapatommal, amiből tizenegyet megnyertem. A kupához kell a szerencse is, de úgy látszik ez megvolt. A kisebb csapatoknál mindig arra törekedtem, hogy minél tovább jussunk a kupában.

 

– A Magyar Kupában mi lehet a cél?

– Ahogy említettem minél tovább menetelni. Néhány évvel ezelőtt hasonló helyzetben voltam. A Toulon csapatát irányítottam, a bajnokságban ugyanígy a 9., 10. helyen álltunk és végül a kupában bejutottunk döntőben. A finálét tizenötezer néző előtt a Brest ellen buktuk el. Egy mérkőzésen minden más, de kell a szerencse is. Afrikában is hasonlóan jártam, az ottani csapatomnál az Esperance erősebb volt, de a kupában négy alkalomból háromszor mi jöttünk ki győztesen.

 

– Itthon a Ferencváros és a Győr uralja a sorozatot, de lehet esély?

–Kell szerencse hozzá. Például, hogy a Ferencvárost és a Győrt valaki kiejtse előttünk és akkor a legjobb négy közé be lehet jutni. Onnan már nem elérhetetlen a döntő.

 

– Mennyire volt az álma, hogy egy napon Magyarországon dolgozzon?

– Régóta szerettem volna visszajönni Magyarországra, ezért is kértem a magyar állampolgárságot öt évvel ezelőtt.

 

– Milyen célokat tűztek ki a Békéscsabával?

– Idén szeretnénk egy stabilabb csapatot. A sorsolással egyelőre nincs szerencsénk, mert ismét két idegenbeli mérkőzés következik. Az első nyolc meccsből hatot idegenben játszunk, ami a játékosok pszichológiája miatt nem a legjobb, de ezután sok hazai mérkőzésünk lesz, tavasszal szinte végig itthon játszunk majd.

 

Rácz Sándor és Horváth Gréta; fotó: Bere Mátyás / Behir.hu

 

– Tavasszal a hajrában sokat segítheti a hazai pálya, főleg egy ilyen szurkolótábor.

– A szurkolókkal elégedett vagyok, a Mosonmagyaróvár ellen is sokat segítettek. A végéig tartottuk is magunkat, de aztán kijött a csapatok közötti különbség.

 

– Anyagilag stabilabb a csapat, mint az elmúlt években. Ha már tavasszal biztos lenne, hogy a csapat NB I-es marad akkor könnyebb lenne igazolni?

– Igen, de sohasem voltam a híve annak, hogy lecseréljük az egész csapatot. Egy jó csapat az mindig csak kettő, három játékost cserél. Olyan játékosokat szeretnénk hozni, akikkel erősebb lesz a csapat, akik hozzátesznek a játékhoz vagy akik pótolják azokat, akik elmennek.

 

– Milyen stílusban játszana a csapattal?

– Elégedett vagyok, mert több védekezési módot is ki tudtam próbálni. Bírunk játszani egy 6-0-ást, egy 5-1-est. Már egy 4-2-est is próbáltunk játszani, amivel azt gondolom, hogy előrébb léphetünk és nyerhetünk mérkőzéseket.

 

Mennyi gól kell egy meccs biztos megnyeréséhez? Hallottunk már öntől a 35 gólos határról.

– Metzben mindig így csináltuk, de még messze vagyunk ettől. A jelenlegi csapatomnál hiányoznak a könnyű, kontrából szerzett gólok, de biztos vagyok benne, hogy ebben még tudunk fejlődni.

További programok »

FEL