Tárlatbemutatóval kezdődött az este a prózagálának helyet adó Munkácsy Mihály Múzeumban. Orlai Petrich Soma életébe Gyarmati Gabriella művészettörténész adott rövid bepillantást, ahol a festő különböző korszakaiból láthatott alkotásokat a közönség. A művészt a Wenckheim család vette pártfogásába.
– Ahhoz, hogy el tudjon egyáltalán indulni az akadémiai képzés útján, a Wenckheimek támogatták jelentős anyagi erőket mozgósítva. Ő tulajdonképpen egy jó befektetés volt a családnak. Egy tehetséges fiatal volt, aki egyre komolyabb munkákat produkált. A történeti festészetben, ami abban az időben a vezető műfaj volt, már igazán fiatalon kipróbálta magát – ismertette a művészettörténész.
Az este felolvasásokkal folytatódott. Több éves hagyomány már, hogy a szervezők a magyar széppróza napja alkalmából pályázatot hirdetnek a helyi alkotóknak. Idén Petőfi Sándor és unokatestvére, a mezőberényi Orlai Petrich Soma festőművész 200 évesek, akik jó barátságban voltak Jókai Mórral, akinek a születésnapjához kötjük a magyar széppróza napját. A művészek őket idézték meg alkotásaikban.
– Azt találtuk ki, hogy egy olyan felhívást intézünk a helyi alkotókhoz, prózaírókhoz, hogy írjanak egy-egy rövid szöveget, amiben mind a három szereplő benne van, vagy legalább kettő a háromból. Az a célunk az ilyen felhívásokkal, hogy a helyi alkotókat újabb művek megírására ösztönözzünk – mondta Elek Tibor, a Bárka főszerkesztője és a Körös Irodalmi Társaság elnöke.
A gálán hét alkotó: Balássy Fanni, Józsa Péter, Kiss László, Molnár Lajos, Nagy-Laczkó Balázs, Szil Ágnes és Vöröskéry Dóra prózáit hallgathatta meg a közönség. A szövegek felolvasása után a közönség szavazócédulára írta annak az írónak a nevét, akinek a művét legjobbnak ítélte. A szavazatok alapján Balássy Fannit kiáltották ki győztesnek.