Petőfit láthatják Mezőberényben a magyar költészet napján

2023. április 4. 11:50 | Vári Bianka

Kezdő és amatőr színészekkel mutatnak be egy Petőfi Sándort új megvilágításba helyező színdarabot a magyar költészet napján, Mezőberényben. Az egyfelvonásos Németh László drámát Czitor Attila állítja színpadra, a főbb szerepekben pedig a Színitanház és a Jókai színház fiatal tehetségeit láthatja a közönség.

A darabnak több apropója is van, ugyanis jelentős évfordulókat ünnepel a város. Mezőberény újratelepítésének 300. évfordulóját 2023-ban esedékes, és idén 10 éves a helyi értéktár.

– Másik nagy évforduló, ami Mezőberényhez köthető, Petőfi Sándor, aki többször megfordult Mezőberényben, és azt mondjuk mi berényiek, de a színdarab is, amiről itt most szó lesz azt sugallja a néző számára, hogy itt történt meg az a Petőfi számára és a magyar irodalom számára sorsfordító esemény, amikor is Petőfi úgy döntött, hogy családjával Segesvárra fog indulni, nem pedig Aradra – mondta Kőrösi Mihály alpolgármester, a Mezőberényi Helyi Értéktár elnöke a hétfőn tartott tájékoztatón.

Az alpolgármester azt is elmondta, hogy a helyieket régóta foglalkoztatja Németh László műve. Ezt bizonyítja, hogy mintegy 25 éve iskolások közreműködésével vitték színre a darab egy részét. Most, egy pályázatnak köszönhetően a Színitanház, az Ifjúsági és Gyermekszínházi Alapítvány, a mezőberényi Orlai Petrics Soma Könyvtár, Muzeális Gyűjtemény és Művelődési Központ és a Békéscsabai Jókai Színház közös produkciójaként láthatja majd a közönség. Mezőberény polgármestere szerint az ünnephez méltóképpen kapcsolódik a színdarab bemutatása.

– Mezőberény, mint Petőfi emlékhely nagyra értékeli azt, hogy a Jókai színház művészeit meg lehetett arról győzni, hogy idejöjjenek, Mezőberénybe, és természetesen az sem hátrány, hogy egy olyan pályázati támogatást kaptunk, amelynek révén a pénzügyi forrását is biztosítani tudtuk ennek az előadásnak – fogalmazott Siklósi István.

A mű részben fikciós, részben lélektani. A rendező kitalált egy kerettörténetet, ami a vándortársulatok életét idézi meg. Czitor Attila azt szeretné elérni, hogy a nézők egy olyan fiatal férfi, apa képét lássák, aki gyötrődik.

– Ott a héthónapos fia, ott a felesége, a hírneve, és döntenie kell, hogy mit válaszon: elbujdosson, és föladja ezt a nevet, ami Petőfi Sándor, letegye ezt a hihetetlen terhet a válláról, vagy azt mondja, hogy vállalom a nevemet, és megyek tovább, mert a szabadságharc egybeforrt az én nevemmel, és folytatom a harcot – magyarázta.

A főbb szerepekben fiatalok: színészhallgatók, vagy nemrég végzett színészek lesznek láthatók. Petőfi Sándort Laszkó Viktor alakítja, aki elmondta, hogy aki a darabot látja, könnyen azonosulhat a forradalmárral, hiszen mindenkinek megvan a maga kisebb-nagyobb problémája, amivel meg kell küzdenie. A színpadi játék ugyanakkor okoz némi kihívást a művésznek, hiszen 55 perc alatt hatalmas érzelmi ívet kell megmutatnia.

A darabot a magyar költészet napján, április 11-én, 17 órától mutatják be Mezőberényben, az Orlai ház színháztermében.

További programok »

FEL