A finn nagykövet programját a Békéscsabai Magyar-Finn Baráti Kör szervezte meg. Az egyesület tagjainak fő célja az volt, hogy ilyen rövid idő alatt a lehető legtöbb békéscsabai jellegzetességet és különlegességet megmutassák a diplomatának. Ahogy arról már korábban beszámoltunk, Pertti Anttinen csütörtök este a Békés Megyei Könyvtárba látogatott.
– Szerettük volna őt meghívni a saját magyar-finn körünkbe, de úgy éreztük, ha már Békéscsabára eljön egy nagykövet, akkor meg kell mutatni ennek a városnak az értékeit. Természetesen polgármester úr is fogadta a nagykövetet. Úgy gondoltuk, hogy Békéscsabán például a nyomdaipar, környezetvédelem, a szlovák kisebbség olyan téma, amely érdekelheti a nagykövetet. Az a benyomásunk, hogy jól érzi magát és kíváncsi, valamint észreveszi azokat a jó gyakorlatokat, illetve pozitívumokat, amelyeket ez a város nyújtani tud – mondta el Lupták Zoltán, a Békéscsabai Finn-Magyar Baráti Kör elnöke.
Békéscsaba polgármestere és a finn nagykövet egy bemutatkozó beszélgetést követően osztotta meg a sajtóval az együttműködéssel kapcsolatos lehetőségeket. Szarvas Péter kiemelte, hogy bár konkrét közös projektről nem esett szó, a diplomáciai kapcsolat mindig fontos, hiszen a későbbiekben bármilyen Finnországot érintő ügy kapcsán akár az önkormányzat, akár egy békéscsabai gazdasági vagy civil szereplő tud a finn nagykövetséghez fordulni.
– Finnországtól, a finn településektől és az innovatív finn szakemberektől mindig lehet tanulni. Egy 5 és fél milliós nemzet Finnország, és tudjuk jól, hogy innováció terén nagyon élen jár az egész világban. Érdemes a finn megoldásokat elsajátítani, megtapasztalni, hogy mit miért csinálnak akár a gazdaság, akár az innováció, akár a szociális, egészségügy vagy sport szféra területén – emelte ki Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere.
Pertti Anttinen szerint a magyar vidéki városokban, így Békéscsabán is gazdag kulturális élet zajlik. A nagykövet kiemelte a Mikkeli és Békéscsaba közötti testvérvárosi kapcsolatok ápolásának fontosságát is.
– Polgármester úrral folytattunk megbeszéléseket, ahol arról is szó esett, hogy mit lehetne tenni a két város közötti kapcsolatok további fejlesztése terén. Én a zöld gazdaságban látok lehetőségeket, a tiszta energiában és a fenntartható fejlődésben. Finnország nagyon sokat fektetett a zöld átmenetbe, ezen a téren vannak tapasztalataink, amelyeket érdeklődés esetén meg tudunk osztani másokkal – hangsúlyozta Pertti Anttinen finn nagykövet.
A küldött városházán tett látogatását követően a Békéscsabai Szakképzési Centrum Nyomdaipari Tudás- és Képzőközpontjába látogatott el. Az intézményben Sántáné Fazekas Tünde, a Nyomdaipari Tudás- és Képzőközpont vezetője mutatta be, hogy a fejlesztésnek köszönhetően a helyi középiskolások milyen modern eszközökön sajátíthatják el a nyomdaipar titkait. Ezt követően Pertti Anttinen a Gál Ferenc Egyetem Gazdasági Karának megismerésével zárta a péntek délelőttöt. A felsőoktatási intézmény munkatársai az egyetem könyvtárában tartottak egy átfogó tájékoztatót a békéscsabai kar működéséről.