Perlaki Attila: Jó közösségben szebben tudjuk megszólaltatni a kórusműveket

2024. február 9. 15:04 | Mikóczy Erika

A magyar kultúra napja alkalmából nemrégiben nagyszabású gálaműsort rendezett Békéscsaba önkormányzata. A Jókai színházban tartott eseményen vette át Békéscsaba Kultúrájáért kitüntetést Perlaki Attila karnagy, a Békéscsabai Bartók Béla Vegyes Kar szakmai vezetője, akivel a 7.Tv Aktuális című műsorában D. Nagy Bence műsorvezető beszélgetett.

 

– Kezdjük onnan, hogy az ön számára mit jelent a kórusmuzsika és miért kiemelten fontos?

Gyakorlatilag a kórusmuzsika tölti be a mindennapjaimat. Két kórust is vezetek, a Gyulai Erkel Kórust és a csabai Bartók Béla Vegyes Kart. Az Erek kórussal 2003-tól, a Bartókkal 2006 óta foglalkozom, immár 18 éve vettem át tehát a Bartók Béla Vegyes Kar irányítását is. Az estéimet a próbák és a koncertek töltik ki.

 

– Hogyan dolgozik együtt a Bartók Béla Vegyes Kar?

Szerda esténként vannak a próbáink 18.30-tól 21 óráig, egy rövid kis szünettel. Ez idő alatt igyekszünk felkészülni a következő feladatokra. A kórus a hosszú-hosszú idő alatt komoly közösséggé formálódott, barátságok alakultak ki, és igyekszünk a névnapokat megünnepelni. A közös kirándulások, utak és természetesen a koncertek nagyon jól összekovácsolják a tagságot.

 

– Miből áll a repertoárjuk?

Nagyon széles a kórus repertoárja. A régi reneszánsz kórusmuzsikától napjainkig terjed az a skála, amit felölel. Természetesen mindig az adott feladatra koncentrálunk, de vannak olyan koncertjeink, ahol válogatásokat adunk elő, akkor különböző időszakokat, stílusokat, műfajokat vonultatja fel a koncert anyaga.

 

 

– 2011-ben a békéscsabai Erkel Sándor Kórusfesztiválon a zsűri karnagyi különdíjjal jutalmazta a munkáját. Mit jelent az ön számára a karnagyi szerep?

A közönség a koncerteken csak egy pici szeletet lát a karnagyi munkából. Természetesen onnan indul ez a munka, hogy ki kell választani a kórusműveket, a műsorszámokat. Nagyon fontos, hogy olyan művet válasszunk, ami az adott kórusnak megfelelő. Nem jó az, hogyha nagyon könnyű, de az sem, ha olyat választ asz ember, amellyel annyit kell szenvedni, hogy majdnem az énekléstől is elmegy a kedvük. Ezt követően a szólamok megtanulásától kezdve fontos a karnagyi irányítás. A művek lényegét, karakterét igyekezni kell beállítani már a próbákon. Tehát például azt, hogy kell halkabban vagy hangosabban énekelni. Ez mind-mind a karnagy irányításával történik.

 

– A pandémia időszaka a kórusokat is kihívás elé állította. Sikerült-e azóta teljesen visszarendeződni?

Nálunk is volt kényszerleállás, jó másfél évig nem énekelhettünk együtt. A kapcsolattartás azért megvolt a kórussal, de próbálni nem lehetett. Amikor viszont újra lehetőségünk volt összejönni, akkor azonnal visszarendeződött a kórus és újult lendülettel tudtuk folytatni a munkát. Úgy éreztem, mindenki alig várta, hogy jöhessen, és énekelhessen újra.

 

– Vannak-e olyan kulturális események, ahol a Bartók Béla Vegyes Kar visszatérő vendégként van jelen?

Most már elmondhatjuk, hogy a Tavaszi Fesztiválon rendszeresen fellépünk. Tavaly voltunk és ebben az évben is tervezzük, hogy egy nagyszabású koncerttel lépünk ott színre. A Stégkoncerteket is megemlíthetem, ott szintén rendszeres fellépők vagyunk, de a belváros. Rendszeresen adunk templomi koncertet is belvárosi katolikus templomban. Emellett vannak kirándulással egybekötött fellépéseink. Tavalyi például Kolozsváron kirándult a kórus pünkösdkor, és ott adhattunk egy koncertet a főtéren a nagy katedrálisban. Elmondhatatlan az az emelkedett hangulat, amit ott éreztünk, érezve a hely szellemét.

 

– Tekintsünk kicsit a jövőbe. Milyen terveik vannak a következő hónapokra?

A Tavaszi Fesztiválon most is szeretnénk meglepni a közönséget egy nagyon szép összeállítással, erre már készülünk. Lesznek olyan művek is a műsorban, amelyeket régebben már énekeltünk, akár a filmdalos koncertjeinken, de szeretnénk újakat is tanulni. Azután lesz majd egy kirándulásunk Budapestre, a Dalárnapra, ez az Erkel Színházba van több kórus részvételével. Ott egy 6 perces műsorral mutathatjuk be a kóruséneklésünket, majd még aznap este a sok-sok kórus együtt vesz részt az István, a király rockoperának a bemutatóján, ahol bizonyos tételeket együtt fogunk majd énekelni, mintegy ezren.

 

– Mit tart a Békéscsabai Bartók Béla Vegyes Kar erősségének?

Azt gondolom, nagy erősségünk, hogy szeretnek a kórustagok ehhez a közösséghez tartozni, várják, hogy jöjjön a szerda, és újra együtt legyünk. Remélem, hogy a szép művek miatt is, de nagyon fontosak a személyes találkozások! Ha jók az emberi kapcsolatok, jó a közösség, akkor lehet a zene is nagyon szép az ajkunkon, akkor tudjuk jól megszólaltatni a kórusműveket.

További programok »

Kultúra

Komáromi István: Széchenyi volt Budapest névadója

Harmadik etapjához ért szerda délután, a Lencsési Közösségi Ház által márciusban indított négyelőadásos szabadegyetemen. Ezúttal Komáromi István nyugalmazott gimnáziumi igazgató, történelem-földrajz szakos tanár az Egy világváros története – Budapest a dualizmustól napjainkig című előadását hallgathatták meg a Lencsési egyetemistái.
12:03
FEL