A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság, a nagyváradi Don Orione Alapítvány, valamint a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara együttműködésével valósul meg az a program, amely a Körösök határon átnyúló természeti örökségének megóvását és a turizmus fejlesztését szolgálja. A projekt kiemelt része a környezeti nevelés fejlesztése.
Mint azt Szikszai Csaba, a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara külgazdasági osztályvezetője elmondta, a program részvevők azt vállalták, hogy a határon átnyúló területen, amely Békés és Bihar megyét érinti, próbálnak olyan új turisztikai látványosságokat létrehozni, amelyek a természetvédelem, környezetvédelem témájára épülnek.
A projekt célkitűzése, hogy egy határon átnyúló együttműködés keretében hozzájáruljon a Körösök mentén kialakult természetes szikes, pusztai és ártéri élőhelyek megóvásához, mind elméleti kutatások, mind gyakorlati kezelések formájában. Fontos cél a környezeti szemléletformálás, a környezeti nevelés, oktatás fejlesztése is.
– A Don Orione Alapítvány Nagyváradon egy nagyon jó iskolát működtet, Ők a program keretében egy olyan környezeti nevelési fejlesztést valósítanak meg a Sebes-Körös melletti hegyek között, amely a mi tevékenységünknek valamilyen szinten a kiegészítője lesz. Onnan átjárhatnak majd hozzánk a gyerekek, és ki is tudjuk ajánlani a programjaikat – jegyezte meg Tirják László, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságának igazgatója.
Az együttműködés célja a határ mindkét oldalán a természeti örökség közös megvédése. Ennek eléréséért a Körös-Maros Nemzeti Park a nagyváradiak tapasztalatait is hasznosítja, a Don Orione Alapítvány pedig az itteniektől vesz át jó gyakorlatot.
– A fiatalok nevelése a természet szeretetére, a természet értékelésére az egyik fő célunk, és ebben a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága igazán jó. Az erdei iskolát mi is létre akarjuk ott hozni a védett területen, ebben az ő tapasztalatuk nagyon sokat fog segíteni – tette hozzá Miheller Péter, a Don Orione Alapítvány igazgatója.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság bemutatási tevékenységeinek központja Szarvason, a Körös holtágának ölelésében található Körösvölgyi Látogatóközpont és Állatparkban van. A 2014-ben megnyílt, a Kárpát-medencében egykor és ma honos állatfajokat bemutató állatpark látogatói létszáma tavaly meghaladta a 30 ezer főt. A projekt keretében egy új közösségi épület épül, amely bővíti az igazgatóság környezeti-nevelési és bemutatási tevékenységeinek lehetőségét.
A Körösök vízrendszere Románia és Magyarország közös öröksége. Ennek megőrzése kihívást jelent, amiben a határon átnyúló program komoly segítség lehet.